Babišovi navzdory. ČR poslala do Číny i materiální pomoc

ČTK

Ve čtvrtek odeslala ČR materiální pomoc Číně k boji s koronavirem v celkové hodnotě 3,3 milionu korun. Druhou částí pomoci je finanční dar 6 milionů korun na účet Světové zdravotní organizace. Premiér Andrej Babiš (ANO) se přitom klonil dříve pouze k finanční pomoci s tím, že zásoby zdravotního materiálu „potřebujeme pro naše lidi“.

health.mil

Posléze kritizovala opozice jeho slova jako sobecká a nedůstojná. „Mám vůči komunistickému režimu v Číně mnoho výhrad, ale myslím si, že byť by naše pomoc byla skromná, tak bychom pomoci měli. Nesouhlasím s názorem premiéra Andreje Babiše, že sami máme málo, a tak vůbec nepomůžeme,“ uvedl nový šéf KDU-ČSL Marian Jurečka.

Nakonec by měly dorazit více než 4 tuny zdravotnického materiálu z Národní základny humanitární pomoci ve Zbirohu do čínského Wu-chanu po 17. únoru. „Jsem velmi rád, že ČR umí nabídnout rychlou pomoc nejenom peněžní, ale i konkrétní – věcnou a že se v ní uplatňuje české know-how, které je v této oblasti na špičkové úrovni,“ uvedl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD).

Pavel Hofman

Od propuknutí epidemie panuje na místě především nedostatek roušek. Materiální pomoc ale zahrnuje nejenom roušky, ale také respirátory, masky, ochranné operační oděvy, rukavice i dezinfekční prostředky. Samotný let je kofinancovaný Evropskou komisí.

Petříček poděkoval za rychlou reakci jak Ministerstvu vnitra, tak českým výrobcům zdravotnických prostředků, kteří se na dodání podíleli. „Zastavit šíření koronaviru je v zájmu ČR a pomoci těm, kteří o pomoc požádají, je naší povinností,“ uvedl Petříček.

Finanční příspěvek 6 milionů korun pak poputuje na program podpory nejenom do Číny, ale i dalších postižených a virem ohrožených zemí. Součástí programu vyhlášeného Světovou zdravotnickou organizací (WHO) je i výzkum a vývoj v oblasti hledání možností léčení a prevence nemoci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner