Babišovi nepomohl rolák ani hra na vnímavého strejdu. Nové tváře neláká

Kampaň Andreje Babiše (Pavel Hofman / FORUM 24)

Kampaň Andreje Babiše | FOTO: Pavel Hofman / FORUM 24

Rolák nepomohl, zdánlivá pozice vlídného vnímavého strejdy také nepomohla. Babiš vyrazil na první oficiální cesty své prezidentské kampaně a neděje se nic převratného. Průběh setkání s lidmi je stále stejný jako při té dosavadní kampani, o které bude tvrdit, že nebyla kampaní. I když média hladově vyrazila na Babišovy „nové“ cesty, z reportáží, jakkoliv se tváří, nevychází nic převratného, stejně jako z reálné situace na těchto setkáních. Babišovi nová role nepomohla, neláká nové tváře, chodí za ním stále ti samí.

A kdo to je? Typickým věrným návštěvníkem jeho akcí zůstává důchodkyně, která se na obžalovaného kandidáta dívá jako na „svatý obrázek“. Ani ve svém oblíbeném Ústeckém kraji, kde jeho ANO tradičně boduje, nedokáže Babiš přilákat na své akce mladé tváře. Důchodkyně tu a tam doplňují nezaměstnaní nebo hrstka dělníků.

()

A průběh akce? Stále totéž, co Babiš přináší na veřejné akce od té chvíle, kdy prohrál sněmovní volby. Společně s důchodci nadává na vládu, vysvětluje, jak jen on by to dělal lépe, že za něj bylo nejlíp ve všech vesmírech, že je manažer a další bludy. Nepřináší žádná nová témata, vize a především – co umí, už ukázal.

Ti, kteří stále dokola chodí na akce Andreje Babiše, jsou bývalí voliči ČSSD a komunistů, které Babiš přetáhl k sobě, protože sliboval ještě lepší zítřky a ještě víc rozdával ze státních peněz. Současně jsou to lidé, kteří žijí řetězovými e-maily, s oblibou hltají konspirační teorie a nenávidí Ukrajince.

Tohle nejsou lidé, kteří by uvažovali o volbě Pavla Fischera nebo Danuše Nerudové. Tyhle nepřetáhne ani Petr Pavel. Jsou to nostalgici. Vzpomínají na to, jak bylo za komunistů lépe. Jeden z nich, estébák Bureš, jim slibuje, že zase bude líp, a ujišťuje je, že za něj bylo taky líp, i když si toho mnozí asi ani nevšimli.

Babiš má dva velké problémy, díky kterým je mu vítězství v prezidentské volbě zatím vzdálené, a podle modelů by prohrál s každým. Prvním problémem je, že neumí ani věrohodně hrát někoho jiného než agresivního sobeckého predátora se zažitými estébáckými metodami. Druhým problémem je, že už naprosto vyprchalo nadšení z jakéhosi čerstvého spasitele. Pseudospasitel už ukázal, co umí, že tuhle zemi řídit nedokáže, že je závislý na své moci a že je v politice jen kvůli svému byznysu, k aktuální prezidentské volbě pak přidává další důvod, a to, aby se vyhnul vězení.

Babiš jednoduše nemá čím překvapit, nemá už možnosti, jak oslovit nové voliče. Všechny už zklamal, všem už ukázal, co je zač. Jediní, kteří mu ještě věří, je část zmiňovaných seniorů. A v tom je hlavní rozdíl mezi ním a ostatními kandidáty. Už prokázali, že jsou schopní, nemají za sebou skandály, nabízejí reálnou změnu k lepšímu a mají šanci oslovovat voliče a získávat jejich podporu. Babišky zůstanou babiškami. Rozhodne těch ostatních 70 % voličů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články