Babišovi odborníci vyhazují státní peníze zbytečně, zjistili kontroloři NKÚ

repro video: anobudelip.cz

Andrej Babiš, premiér ČR | FOTO: repro video: anobudelip.cz

Vláda plná odborníků. I tak o své družině mluví Andrej Babiš. Jak se ale postupně potvrzuje, i tohle není pravda. Nejvyšší kontrolní úřad opakovaně upozorňuje na špatnou práci vlády. Po předchozím varování, že vláda zaostává například v elektronizaci … teď přišla další tvrdá kritika.

Tentokrát kontroloři z NKÚ poukazují na to, že stát pod vládou Andreje Babiše rozhazuje státní i evropské peníze v řádu miliard korun. Konkrétně jde o dotace na podporu živočišné produkce v zemědělství. Sem stát posílá stále více peněz, ale počty chovaných zvířat se snižují. Například na chov prasat a drůbeže vzrostly podle NKÚ mezi lety 2012 až 2016 o 300 procent, stavy hospodářských zvířat se ale v roce 2017 oproti roku 2015 snížily a klesla i míra krytí spotřeby hovězího a vepřového masa, zjistil NKÚ.

ČTK

Jako další příklady kontroloři uvádějí, že stát vyplatil mlékárnám 200 milionů na úhradu běžných provozních nákladů, i když jsou společnosti v zisku. Více než pět miliard potom stát „vyhodil“ v dotačním programu boj proti nákazám, kde zemědělské společnosti měly získávat vysoké dotace na to, aby si vyčistily chlévy, nebo aby uhradily předražené pronájmy čistících strojů.

Jak se ukazuje, tak odborníci Andreje Babiše jsou ve vládě především odborníky na to, jak rozhazovat státní peníze bez efektu. Zároveň je tak nějak jasné, kam ty neustále rostoucí dotace do živočišné produkce asi tak jdou. Jen pro připomenutí. Zřejmě největším chovatelem drůbeže je v ČR Agrofert. Denně poráží až 240 tisíc kuřat a 30 tisíc kachen. Holding příliš nezaostává ani v chovu prasat. Vlastní i mlékárny a další stovky zemědělských podniků. Velkozemědělcem je také ministr zemědělství Toman a jeho rodina. I když to NKÚ nyní neuvádí, svojí zprávou jasně připomíná obrovský střet zájmů, ve kterém jsou čelní představitelé státu. To ale v ČR nevadí. Tedy, už to nevadí. Ještě přesněji: Nevadí to u Babiše a jeho ministrů.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner