Babišovi už opoziční lavice nevadí. Asi pochopil, že jsou dobrým odrazovým můstkem pro kandidaturu na prezidenta

Andrej Babiš (ANO) (Úřad vlády ČR)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Úřad vlády ČR

Andrej Babiš v neděli udělal další obrat a popřel to, co říkal ještě několik dní před volbami. Původně prohlašoval, že pokud by se svým hnutím po letošních sněmovních volbách zamířil do opozice, odejde z politiky. Nyní ale tvrdí, že v poslanecké sněmovně zůstane. Tahle Babišova otočka dává smysl hned z několika důvodů, a to i v kontextu prezidentské volby, proto je třeba ji nepodcenit a už teď se volbou hlavy státu zabývat.  

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se ještě minulý týden v pondělí v rozhovoru na Frekvenci 1 dušoval: „Nejsem jako Zaorálek, který třicet let ve sněmovně mluví a skutek utek. Šel jsem do politiky jako manažer, takže neumím tolik mluvit. Kdybychom měli skončit v opozici, z politiky bych odešel.“ Stejným stylem se premiér Babiš vyjadřoval už dříve. Jeho postoj byl tak v tomto ohledu naprosto konzistentní, stačilo ovšem, aby uplynulo několik dní a rovněž byly zveřejněné výsledy voleb do dolní komory parlamentu, a všechno bylo jinak.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roam Black Černý a Michal Hošek)

Ve svém nedělním pořadu Čau lidi na sociálních sítích Andrej Babiš otočil a prohlásil, že v poslanecké sněmovně zůstane, i pokud by hnutí ANO nebylo součástí příští vlády. „Zkrátka to nevzdám, mám pro vás špatnou zprávu, zůstanu v té sněmovně. Pokud skončíme v opozici, tak tam budu a budeme sledovat všechny sliby pana Fialy, těch 100 miliard úspor a všechny ty kecy,“ uvedl Babiš.

Tenhle obrat je zcela logický. Až nastoupí nová vláda složená z ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Starostů a nezávislých a Pirátů v čele s premiérem Petrem Fialou, předseda hnutí ANO se vůči ní může nejlépe vymezit, kritizovat ji a útočit na ni právě z opozičních lavic. Nemusí v nich ale setrvat nijak dlouho, stačí, když si z nich udělá odrazový můstek pro jinou lepší pozici, kterou může být post prezidenta republiky. Proto nějak překotně opouštět poslaneckou sněmovnu nedává smysl a Andrej Babiš by si tím jenom uškodil.

Vzhledem k tomu, jak hnutí ANO dopadlo ve sněmovních volbách a že mimo dolní komoru zůstali jeho případní koaliční partneři, je prezidentská kandidatura Andreje Babiše vysoce pravděpodobná, ne-li skoro jistá. Žádná lepší a výhodnější alternativa pro něj v tuhle chvíli neexistuje. Klíčové samozřejmě bude, kdy přesně se volba hlavy státu uskuteční. Pokud by se konala v řádném termínu, bylo by to až v lednu 2023.

Není na co čekat

V případě, že by se úřad prezidenta republiky uvolnil dříve, odehrála by se volba hlavy státu do devadesáti dnů, respektive předseda horní komory parlamentu by ji podle ústavy vyhlásil nejpozději devadesát dnů před jejím konáním. Přesně řečeno, vyhlásil by ji nejpozději do deseti dnů po uvolnění úřadu a zároveň nejpozději osmdesát dnů před jejím konáním.

Poslanec ODS Pavel Žáček (Zbyněk Pecák)

Pro Andreje Babiše je samozřejmě velmi výhodné kandidovat na prezidenta jako lídr opozice vymezující se vůči vládě Petra Fialy. Kritika Fialova kabinetu se tak může stát jeho prezidentským programem, jakkoli nesmyslné a odporující funkci prezidenta něco takového je. Čím později od nástupu nové vlády se tak volba hlavy státu uskuteční, tím pro Babiše lépe. Přeci jen kabinet, který sotva nastoupil, se kritizuje hůře než takový, který už rok vládne.

V takovém případně by předseda hnutí ANO mohl oprášit to, co předvedl Miloš Zeman v prezidentské volbě v roce 2013, kdy se vyhranil vůči vládě Petra Nečase a jejímu ministrovi zahraničních věcí Karlu Schwarzenbergovi, který byl jedním z jeho hlavních protikandidátů. Andrej Babiš by tak mohl zkusit použít to, co už jednou zafungovalo.

Zároveň ale platí i to, že pokud by se volba prezidenta konala už na začátku příštího roku, šéf hnutí ANO je oproti jiným případným kandidátům pro změnu zvýhodněn tím, že prezidentskou kampaň v podstatě vede již několik let, má na to potřebný aparát a infrastrukturu i finanční prostředky a ostatní uchazeči o post hlavy státu mu v tom mohou konkurovat jen stěží.

Z toho všeho plyne, že hledání prezidentských kandidátů nelze v žádném případě odkládat a že ti, kteří o tom uvažují, už nemají na co čekat a musí neprodleně dohánět náskok, který Andrej Babiš má. Klíčové samozřejmě je, aby se objevili uchazeči, na kterých se dovede shodnout co nejširší část voličů, jen tak je možné Babiše porazit i ve volbě hlavy státu, jako se to podařilo ve volbách do sněmovny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczech[email protected]