Babišovi poslanci působili v Evropském parlamentu jako ubozí exoti

ČTK

Europoslankyně Dita Charanzová (ANO) | FOTO: ČTK

Na plenárním jednání Evropského parlamentu vystoupila k bodu, který se týkal českého premiéra Andreje Babiše, celá řada poslanců s ostrou kritikou jeho konfliktu zájmů.

V debatě o Babišových praktikách padala slova jako „defraudace“ a „korupce“. Prakticky všichni řečníci se shodli na tom, že je nepřijatelné, aby firmy předsedy vlády jedné z členských zemí pobíraly dotace a od německých europoslankyň se na stole se ocitly i konkrétní návrhy, jak  oligarchům z východních zemí ve zneužívání dotací zabránit.

Jediní poslanci, kteří se v debatě Andreje Babiše zastali, byli jeho dva vlastní straničtí kolegové a Ivan David za SPD. Působili poněkud exoticky, protože hájili něco, co je pro celý Evropský parlament neobhajitelné.

Jelikož v hnutí ANO, které nemá demokratické stranické procedury, rozhoduje o umístění na kandidátkách osobně šéf strany Andrej Babiš, jsou názory jeho zástupců předem jasné. Přesto Dita Charanzová a Ondřej Knotek zaujali pozornost neuvěřitelným probabišovským fanatismem a ignorováním faktů. Jejich vystoupení bylo v podstatě důkazem o tom, že v Česku není něco v pořádku. Oba tvrdili v rozporu s elementární logikou, že celé téma konfliktu zájmů a neoprávněného pobírání dotací je jen českou vnitřní záležitostí.

Ditu Charanzovou upozornila na nesmyslnost jejího tvrzení šéfka rozpočtového výboru Monika Hohlmeierová z bavorské CSU. Tvrzení Dity Charanzové, že je celé jednání irelevantní, popírá dále skutečnost, že k tématu defektního chování českého premiéra bude v únoru v europarlamentu přijato usnesení, v němž má být řečeno, jak se Evropská unie s jeho konfliktem zájmů vypořádá.

Komickým hrdinou dne je rovněž europoslanec Ondřej Knotek. Bývalý pirát, který přestoupil do vládního hnutí údajně „kvůli hodnotám“. Na plénu EP Knotek prohlásil, že jeho stranický šéf, je nezkorumpovatelný. To vysvětluje i ty jeho hodnoty. Láska je láska.

Stojí za zaznamenání, že oficiální česká agentura ČTK přinesla zprávu, že se „europoslanci neshodli“ na tom, zda je konflikt zájmů českého premiéra pouze vnitřní věcí České republiky, nebo zda jde o téma, kterým se má zabývat celá evropská politická reprezentace. Celá zpráva ČTK je postavená na exotickém tvrzení europoslanců za ANO, že otázka zneužívání evropských peněz je jen českou vnitřní záležitostí. Je to od ČTK naprostá manipulace, která je typická pro současné české mediální prostředí. Žádná neshoda se totiž v Evropském parlamentu ohledně Babiše nekonala. Pouze se tu dva Babišovi poslanci chovali jako nedůstojní šašci. Nic víc. Shoda, že Evropská unie musí zabránit oligarchům zneužívání evropských peněz, byla totiž jinak naprostá.

Pro Andreje Babiše to byl důkladný výprask a pro Českou republiku zdrcující ostuda. Tento holý a drsný fakt už změnit nelze. I kdyby ČTK přinesla zprávu, jak to Ditě Charanzové včera slušelo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner