Babišovi při řešení krize důvěřuje jen 19 procent Čechů, více lidí věří Prymulovi a Hamáčkovi

Roman Prymula, Jan Hamáček a Andrej Babiš (ČTK)

Roman Prymula, Jan Hamáček a Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Při řešení krizové situace v důsledku epidemie nového koronaviru důvěřuje předsedovi vlády Andreji Babišovi pouze 19 procent Čechů. Zjistil to průzkum společnosti Kantar CZ z přelomu března a dubna.

Největší důvěru mezi představiteli státu, kteří rozhodují o omezujících opatřeních v nouzovém stavu, má epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Věří mu 37 procent lidí. Předseda Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček má důvěru 28 procent lidí. Pouhá desetina občanů důvěřuje ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi. Jen minimum dotázaných uvedlo jiné jméno, než jsou tato čtyři, doplnila Česká televize.

Vládní opatření proti epidemii koronaviru považují za adekvátní tři čtvrtiny Čechů. V polovině března takových lidí byly necelé dvě třetiny. Výrazně zároveň ubylo lidí, z 31 na 16 procent, kteří opatření vidí jako příliš mírná.

Andrej Babiš (Facebook)

Mírně se naopak zvýšil podíl lidí, podle nichž jsou vládní opatření zbytečně přísná. V aktuálním průzkumu se takto vyjádřilo osm procent dotázaných, v polovině března to bylo pět procent. Z jednotlivých opatření dotázaným nejvíc komplikuje život omezení pohybu a cestování, na druhém místě je uzavření většiny obchodů. Lidé také častěji než před dvěma týdny zmiňují uzavření kulturních institucí či sportovišť. To, že sami nemohou navštěvovat restaurace a posílat děti do škol, je v žebříčku na čtvrtém a pátém místě.

Agentura Kantar CZ se ve dnech 31. března a 1. dubna dotazovala více než tisícovky lidí starších 18 let. Předchozí průzkum se uskutečnil od 17. do 18. března a zúčastnilo se ho 801 lidí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com