Babišovi přišlo vyrozumění o zahájení exekuce. Filipové se omluvím, oznámil

Andrej Babiš (ANO) (ČTK/Deml Ondřej)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK/Deml Ondřej

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš ve středu obdržel vyrozumění o zahájení exekuce kvůli svému výroku o zaplacených demonstrantech, kterým urazil jednu z účastnic Janu Filipovou. Informoval o tom na svém twitterovém účtu. Již jednou se omluvil, ale tvrdil, že k tomu nemá důvod. Při své omluvě zmínil, že s uvedeným soudním rozhodnutím nesouhlasí. Filipová tudíž nebyla spokojena a Babiš se nyní chystá omlouvat podruhé. 

„Tak až ve středu mi bylo doručeno vyrozumění o zahájení exekuce, o kterém média již od neděle v podstatě každý den informují,“ zveřejnil Andrej Babiš na twitteru. Nepeněžitá exekuce platí od středy a platí po dobu třiceti dnů. Takovou dobu má Babiš na řádnou omluvu. Pokud tak učiní, zaplatí jen náklady exekutora a Jany Filipové. Pokud ne, exekutor mu může udělit pokutu za každou nesplněnou lhůtu v hodnotě až padesát tisíc korun.

Zdeněk Hřib a Jan Čižinský (Praha sobě) (ČTK)

„Přestože moji právníci tvrdí, že již první omluvou paní Filipové jsem splnil svoji povinnost (ostatně sama uvedla, že byla mojí omluvou příjemně překvapená, jen ji nepovažovala za upřímnou), rozhodl jsem se nakonec, že nemá cenu s ní o tom roky bojovat u exekučních soudů. Paní Filipové se omluvím i podruhé. Snad již tuto omluvu za upřímnou považovat bude…“ pokračoval Andrej Babiš ve svém příspěvku. 

S první omluvou bývalého předsedy vlády se Jana Filipová skutečně nespokojila, jelikož nebyla podle advokáta upřímná. „Přestože s uvedeným soudním rozhodnutím nesouhlasím a budu proti němu podávat dovolání, podvoluji se mu a zasílám vám omluvu předepsaného znění,“ napsal tehdy Babiš v dopise. „Trvám na tom, aby ta omluva přišla v tom znění, v jakém byla napsaná v rozsudku,“ řekla pro Českou televizi Filipová.

Soud trvá již tři roky. Povinnost omluvit se za výrok ze srpna roku 2018, kdy o účastnících demonstrace Babiš v TV Barrandov prohlásil, že jsou to „političtí odpůrci na objednávku“, nařídil expremiérovi pravomocně pražský krajský soud letos v červenci. Babišova slova se dotkla jedné z účastnic Jany Filipové, která na expremiéra podala takzvanou nepeněžitou exekuci. To znamená, že nemůže nakládat se svým majetkem, a dokud se neomluví, bude od exekutora dostávat pokuty.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články