Babišovi příznivci mobilizují. Věří i falešnému inzerátu na nábor demonstrantů

archiv

Ilustrační foto | FOTO: archiv

Zatím nepravomocné rozhodnutí Okresního soudu Praha-západ, které padlo v pátek 6. září, že se premiér Andrej Babiš má omluvit za výroky o placených demonstrantech, vyvolalo bezbřehé nadšení na jedné straně, ale právě tak obří gejzír nenávisti, agrese a „šikování do boje“ na druhé.

Žalovaný … reagoval zcela nepřiměřeným způsobem a dopustil se nepravdivých hanlivých výroků,“ uvedla ve svém odůvodnění soudkyně Simona Kačerová a dodala, že strana žalující, čili Jana Filipová, majitelka malého obchůdku v malém městečku, „není povinna snášet nepravdivou kritiku, která představuje spíše hanobení její osoby“ a že svoboda projevu nezakládá právo lhát. V soudním verdiktu pak doslova zaznělo, že v písemné Babišově omluvě Filipové musí být doslova uvedeno: „Označení demonstrantů za zaplacené a objednané jsou dehonestující a urážlivá a za tato tvrzení se tímto omlouvám.“

Tom Rimpel

A pak se začaly dít věci. Část uživatelů sociálních sítí, rozlícených tím, co si vůči jejich oblíbenému politikovi „dovolila“, si vystačila s nadáváním Filipové, případně s vyhrožováním. Jiní ovšem vytáhli do boje v pevné víře, že disponují důkazem, před kterým všechny soudy musí kapitulovat. Pejsci, kočičky a kytičky (alespoň tedy soudě podle profilových fotek) s vysokou školou života se v jednom šiku pustili do obrany Andreje Babiše, kterému přece žádné soudy nesmějí ubližovat.

Aktuálně oprášili a pilně začali všemožnými diskuzemi na sociálních sítích protahovat starý hoax – obrázek, který vypadá jako část inzertní stránky v novinách a kde je ke čtení výzva, aby se zájemci o stokorunovou (!) odměnu 31. 3. 2018 dostavili na demonstraci na Staroměstském náměstí.

Neumělou manipulaci už dávno rozkryl web Manipulatori.cz, specialisté na odhalování hoaxů. Ve svém zdůvodnění mimo jiné upozorňují na fakt, že toho dne se v centru Prahy žádná demonstrace zaměřená proti Babišovi nekonala. Telefonní čísla v ostatních inzerátech neexistují nebo se na ně nedá dovolat. Nelze zjistit, v jakých novinách měl inzerát vyjít. S pravděpodobností hraničící s jistotou tak lze usoudit, že jde o věc vyrobenou zkrátka a jednoduše v počítači, ať už se skutečným záměrem poškodit demonstranty, nebo si jen udělat legraci na dané téma.

Podstatné ale je, že skalní Babišovi příznivci nemají ani stín pochybností. „Pošlete to Babišovým advokátům!“ radí jeden druhému na síti. „To je důkaz!“ jásají.

A co řeknete na tohle, vy zaplacení lháři?!“ dotazují se s ohromným zadostiučiněním a s pocitem, že teď to tomu čestnému a pravdomluvnému panu premiérovi definitivně vyhráli.

Jistý neznámý uživatel Facebooku sice jistě není zaplaceným lhářem, ale co na to říká, odpověděl obratem. Počítačovým obrázkem s naprosto identickým fontem i okolními inzeráty, jen s poněkud jinou výzvou.

Hledám svědky, kteří před soudem potvrdí, že jsem nespáchal dotační podvod. Nabízím 10 000,- Kč za svědectví. Kobliha, dovolená na čapáku a další benefity samozřejmostí,“ napsal do svého „inzerátu“, aby dokázal, jak snadné je podobný text vyrobit a jak málo je tudíž věrohodný.

Semknutá masa věrných, skálopevně přesvědčených o tom, že z páně premiérových úst padají jen zlatá slova pravdy, ale má jasno dál: inzerát je důkaz a je třeba ho poslat Babišovým právníkům. Tak hodně zdaru. Po pátečním smutku z neúspěchu si nějaké to pobavení jistě zaslouží.

 

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner