Babišovi propagandisté chtějí zpět do slušné společnosti

(Profimedia)

FOTO: Profimedia

„To je super díl. Abych si to doposlechl, běhal jsem mnohem dál než obvykle!“ Asi tak zní jeden z komentářů, kterým uživatelé Twitteru velebí rozhovor podcastu Insider, kde moderátoři hovořili s někdejším zaměstnancem předsedy hnutí ANO Andreje Babiše Markem Hančem. Nechali ho mluvit, nekonfrontovali ho s tunami lží, které pomáhal šířit, a ukázali jedno: Marek Hanč se za sebe nestydí.

To, že někdo pracoval pro Andreje Babiše, a tudíž se podílel na řadě přinejmenším neetických praktik, v některých případech dokonce na krytí zločinů a odvádění pozornosti od nich, je dlouhodobý problém. Již u novinářů, kteří byli zaměstnáni ve vydavatelství Mafra, a poté přešli ke konkurenci, ale často vidíme, že jejich předchozí angažmá není problém. Řada někdejších redaktorů MF DNES a Lidových novin dnes působí ve vydavatelství Economia, na Seznam Zprávách nebo v Deníku N. A nikdo to příliš neproblematizuje, a to ani v případě lidí, kteří v Babišově zájmu šířili lži, jako například Ondřej Koutník.

Ten patřil do investigativního oddělení Lidových novin a kupříkladu v roce 2018 publikoval informaci, že zpráva Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) týkající se dotační kauzy Čapí hnízdo neobsahuje informace o Babišovi ani o podvodu. Jenže to nebyla pravda, jak se později ukázalo, když byla kompletní zpráva zveřejněna jinde. Koutník se za svou lež nikdy neomluvil a dnes působí na serveru Seznam Zprávy, jako by se nechumelilo.

Servilita i ruská propaganda

Na aktuálně.cz zase píše oceňovaný redaktor Lukáš Valášek, který přitom Babišovi otevřeně sloužil, když útočil na Českou televizi, případně vedl servilní rozhovory, mezi jinými s dnes trestně stíhaným zetěm Aleny Schillerové Davidem Rusňákem („Nevydrží dělat jen jednu věc. Teď šéf miliardové DRFG podporuje Kometu“, idnes.cz, 19. března 2015) Dnes je to držitel novinářských cen.

Podívejme se však na ty, kteří budou pravděpodobně dříve, či později následovat propagandistu Marka Hanče, jenž si ovšem říká marketér. Asi nejznámější tváří je samozřejmě „guru so­­ciálních sítí“ Marek Prchal, který se do paměti veřejnosti…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.