Babišovi se může snadno stát, že mu jeho dosavadní koaliční spojenci uhynou

Facebook Andreje Babiše

Andrej Babiš | FOTO: Facebook Andreje Babiše

Pointu výsledků voleb, jak je naznačují průběžné výsledky, můžeme vidět už celkem jasně. Entita Andreje Babiše, které se ze zvyku říká politické hnutí a má název ANO, bude mít nejspíš problémy.

Předseda STAN Vít Rakušan řekl podle @Aktualnecz: „Pro mě je nejpodstatnější, že z průběžných výsledků je jasné, že ANO nebude dominovat, byť vítězí.“ Těší ho prozatím dobré výsledky středopravicových koaličních stran a vidí v tom velkou naději pro sněmovní volby 2021.

Do té doby se toho ještě může stát hodně. Rozhodně asi nehrozí, že by nějak skvěle vzrostla životní úroveň. Podstatné je ale i to, že Babišovi spojenci, ČSSD a komunisté, směřují ke smutné budoucnosti. Strana Václava Klause mladšího utrpěla potupnou porážku a Tomio Okamura taky není bohatý ženich.

Na volbách do senátu je vidět, že se různá propojení opozičních stran vyplatila. Zvláště patrné je to v Praze, kde do druhého kola nepostupuje nikdo, koho podporovaly ČSSD a ANO. Senát a Praha jsou samozřejmě specifický fenomén, ale i pohled na průběžné výsledky v jiných částech republiky ukazuje, že ANO sice ve většině krajů vede, ale to vůbec nemusí stačit na to, aby se Babišovi lidé dočkali hejtmanských křesel. Jednou by takový osud mohl ANO potkat i při sněmovních volbách. Numericky by Babiš sice vyhrál, ale nenašel by se nikdo, kdo by s ním chtěl vládnout. Záleží jistě i na tom, jak se zachová náš poněkud mstivý pan prezident, který bude chtít vytěžit ze situace co nejvíc. Jenomže to je ještě daleko.

Budoucnost je otevřená a stát se může cokoli, zvláště v turbulentní virové době. Demokratická opozice ale dostala od lidí jasné povzbuzení, že na propojování sil voliči slyší.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner