Babišovi úředníci by si chtěli s EU povídat o střetu zájmů šéfa. Není ale o čem mluvit

ČTK

Premiér Andrej Babiš je podle auditní zprávy Evropské komise konečným vlastníkem holdingu Agrofert a má přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy, do nichž převedl svůj majetek. | FOTO: ČTK

Ministerstvo pro místní rozvoj poslalo v pátek do Bruselu jakési vyjádření k závěrům auditu premiéra Babiše a Agrofertu kvůli proplácení dotací ze strukturálních a investičních fondů EU. Ministerští úředníci si myslí, že se s nimi budou lidé z EU o Babišově střetu zájmů ještě bavit. „Předpokládáme, že Evropská komise využije všech možností komunikace a pozve zástupce České republiky k dalšímu jednání. ČR nyní bude očekávat reakci Evropské komise na zaslanou odpověď a je připravena zúčastnit se případných dalších jednání svolaných ze strany EK v této věci,“ uvádí na webu ministerstva náměstkyně pro řízení sekce evropských fondů a mezinárodních vztahů Daniela Grabmüllerová.

Jenže to bude asi trochu problém. V Bruselu mají totiž jasno. Babiš je ve střetu zájmů. Už mu nechtějí posílat unijní peníze, aby si je sám přiděloval a sám si je kontroloval. Proto se onen dokument, na který úředníci MMR tak snaživě odepisovali, jmenuje ZÁVĚREČNÁ auditní zpráva. Závěr je totiž něco jako konec. A konec je většinou považován za konec.

Úředníci a politici v Bruselu už si nechtějí povídat s Babišovými úředníky. Oni mají jasno. Babiš má buď přestat posílat žádosti o dotace, nebo má zmizet z politiky. Jeho hru s formálním odložením holdingu do svěřenských fondů, které papírově řídí například jeho manželka, jejíž nejvyšší známá kvalifikace je vaření kafe v Lovochemii, mu nejspíš nespolkli.

Jde o soukromý skandál Andreje Babiše, který fatálně poškozuje Českou republiku. Tragikomické je, že tento skandál premiéra a jeho holdingu řeší úředníci ministerstva pro místní rozvoj, tedy státem placení zaměstnanci „žehlí“ osobní průšvih pana premiéra.

Ty úředníky řídí ministryně Klára Dostálová. Paní, kterou také vyšetřuje policie. Za normálních okolností už by dávno musela odejít z vlády. Jenže je bezvýhradně loajální svému šéfovi a vůdci, a ten ji nechává zasloužit si ministerský plat tím, že úkoluje své úředníky, aby bránili zájmy a byznys pana premiéra.

Není o čem diskutovat. Babiš je ve střetu zájmů. Dostálová je ve střetu zájmů a spolu s ní další lidé ve vládě a na ministerstvech, kteří aktivně pracují pro Andreje Babiše. Není o čem si povídat. Ta zpráva je závěrečná.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner