Babišovi úředníci potrestali letos kvůli daňovému přiznání desetkrát víc živnostníků

Ilustrační foto (FORUM 24)

Ilustrační foto | FOTO: FORUM 24

Za nesprávně podané daňové přiznání potrestal letos berní úřad už 5724 živnostníků. Loni bylo potrestáno 537 živnostníků. Uvedla to Česká televize. Meziročně tedy udělili Babišovi úředníci skoro desetkrát více pokut. Celkem úřad od ledna do 12. září vyměřil pokuty za více než 11 milionů korun.

Plátci daně z přidané hodnoty a majitelé datových schránek musí používat už jen elektronická daňová přiznání. Jinak jim hrozí sankce od dvou do 50 tisíc korun. Řada živnostníků si svoje daňové přiznání vyřizuje poštou. Kdo má ale datovou schránku nebo je plátcem daně z přidané hodnoty, musí s finančním úřadem komunikovat jen elektronicky. To ale může být pro některé problém.

„Musíme si uvědomit, že stav v České republice není o tom, že všichni tady leží na počítačích a hrají si s počítačem, to je generace dvacátníků a třicátníků. Ale živnostníci, kteří začali a bylo jim 40 či 45, tak teď jim je 65 a už se odmítají zabývat počítačem,“ upozorňuje předseda představenstva Sdružení podnikatelů a živnostníků Bedřich Danda.

Podle mluvčí Generálního finančního ředitelství Petry Petlachové se okruh poplatníků, kteří mají povinnost podávat přiznání elektronicky, postupně rozšiřuje. „Úměrně tomu se mění i počet uložených pokut,“ dodala. V období od ledna do 12. září už finanční úřady potrestaly 5724 živnostníků kvůli nesprávnému daňovému přiznání. Na pokutách je to dohromady jedenáct milionů korun.

Elektronických podání za posledních šest let přibylo výrazně, skoro o osm milionů. Zatímco v roce 2010 jich na finančních úřadech evidovali zhruba milion a čtvrt, loni už to bylo devět milionů.

I majitel restaurace Stodola Ladislav Marek posílal své daňové přiznání na finanční úřad poštou. Jeho účetní už ale letos musela dokumenty také zpracovat elektronicky. Za to, že mu účetní přiznání dělá prostřednictvím internetu, si ale připlatí. „Je to práce jakoby navíc, i když je to v elektronické podobě, takže si to nechá zaplatit. Třeba malou částkou, ale nechá. Částky se pak sčítají, jsou tam další povinná hlášení,“ uvedl Marek pro Českou televizi.

Elektronická podání měla daňovou agendu zjednodušit podnikatelům i berním úředníkům. Jak se ale ukazuje, opak je pravdou. Ministerstvo financí, v jehož čele stojí velkopodnikatel a oligarcha Andrej Babiš, plánuje ve zbytku letošního roku a v příštím roce přijmout přes 560 nových zaměstnanců finanční a celní správy.

„Finanční správa plánuje od ledna 2017 posílení o 200 nových míst, které jsou potřeba pro zavádění opatření, jako je kontrolní hlášení, evidence tržeb, prokazování původu majetku, reverse charge, za účelem podstatně efektivnějšího a důslednějšího výběru daní,“ uvedla mluvčí Petlachová.

Pro letošní rok má Finanční správa vládou schváleno 16.120 tabulkových úřednických míst. Z toho bylo k počátku září 15.196 obsazených. Dalších 124 míst bylo dočasně neobsazených a 800 míst úplně volných.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]