Babišovi už slouží i VZP? Zneužívat nemoc v kampani je ubohé a je třeba to zastavit

Premiér Andrej Babiš (ČTK)

Premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Že bude letošní předvolební kampaň nejšpinavější ze všech v dějinách samostatné České republiky, bylo jasné již dávno před jejím startem. Nyní se postupně ukazuje, že už skutečně neexistuje žádné tabu, které by politici nedokázali prolomit. Nejdále je v tom podle očekávání Andrej Babiš. Nejen, že zneužívá státní peníze na to, aby prezentoval, jak je skvělý, ale také přesvědčuje zoufalé lidi, že jim dokáže nabídnout pomoc.

Dokud majitel hnutí ANO sliboval novou hokejovou halu v Brně, dálnice, zlepšení na železnici, levnější mobilní služby nebo další podobné věci, dalo se nad tím mávnout rukou. Každý příčetný člověk totiž věděl, že se jedná pouze o sliby, jejichž naplnění bude vždy oddáleno nějakým neplánovaným zásahem, zpravidla třeba vymyšlenou obstrukcí ze strany opozice.

Osudová přitažlivost. Andrej Babiš s Milošem Zemanem v roce 2002. (ČTK)

Nyní se ovšem Babiš neštítí ve své kampani slibovat lidem, že pomůže bojovat proti rakovině. Nejhorší nemoci, s níž má téměř každý rodinnou zkušenost a která připravila mnoho lidí o rodiče, sourozence nebo dokonce děti. Premiérovi ovšem o tyhle lidi nejde, potřebuje prezentovat téma, které mu nikdo nemůže vzít, protože nemá takovou politickou ani ekonomickou moc. Právě z tohoto důvodu se jedním z hesel kampaně hnutí ANO stal „boj proti rakovině“.

Ne však takový, jaký by podporovali odborníci, kteří vědí, co je třeba, ale opulentní, který šokuje veřejnost a ukáže jí, že to předseda vlády myslí vážně. Proto vznikla myšlenka výstavby jedinečného centra v Praze, kde by se shromáždila veškerá síla, bojující proti vražedné nemoci. Co z toho, že je ten nápad nesmyslný, nesouhlasí s ním přední onkologové u nás a ve výsledku nepomůže zdaleka tak, jak se chlubí Babiš. Je třeba dát lidem falešnou naději, která se přemění v jejich ochotu hodit hlas ANO.

Šéfovi tohoto hnutí se ovšem povedla ještě jedna věc, která je stejně neskutečná jako to, že někdo z lékařů může jeho nápady podporovat. Babiš se vecpal do brožury, kterou bude svým klientům před volbami rozesílat největší zdravotní pojišťovna u nás, VZP. Zdarma mu tak udělá reklamu a vykreslí ho jako zachránce země před rakovinou, kdy jako jediný politik toto téma zvedl a nebojí se s ním něco dělat.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Je nechutné, že Všeobecná zdravotní pojišťovna dokáže podpořit takovou kampaň ministerského předsedy. Bez skrupulí téměř dvěma milionům svých klientů rozešle brožuru, kde oslavuje premiéra, jehož vláda je zodpovědná minimálně za 15 tisíc zmařených lidských životů při koronavirové pandemii. Nebo se opět jedná o nějaký byznys, který Babiš s VZP udělal?

Nabízí se třeba zrušení testování zdarma, které musí proplácet pojišťovna, a tím se jí zeštíhlují zisky. To se ovšem ukáže až po volbách, v nichž si Babiš pomůže i penězi všech lidí, kteří musí platit zdravotní pojištění. Pokud tedy nejste zaměstnanci, vzpomeňte si na to v momentě, kdy budete odesílat ty dvě tisícovky na účet VZP.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]