Babišovi věří v době epidemie jen pětina Čechů. Lidé věří více Prymulovi, zato Vojtěchovi nevěří skoro vůbec

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) vítají čínské letadlo. (ČTK)

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) vítají čínské letadlo. | FOTO: ČTK

Premiér Andrej Babiš si v čase epidemie nezískal důvěru občanů České republiky. Vyplývá to z šetření agentury Kantar CZ pro Českou televizi. Věří mu pouhá pětina lidí v zemi.

Agentura provedla tři vlny šetření důvěryhodnosti vládních představitelů a důvěryhodnost premiéra Babiše se propadla z 27 procent na 19 a pak se stabilizovala na 20 procentech.

Nejdůvěryhodnějším vládním představitelem je podle průzkumu stále epidemiolog Roman Prymula, který ovšem odchází z ministerstva zdravotnictví na úřad vlády. Prymulovi aktuálně důvěřuje 37 procent Čechů, byť i jeho popularita poněkud klesla. V poslední vlně šetření získal o tři body méně než v šetření prvním.

Důvěra lidí v ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha strmě klesla z 12 procent na pouhých šest. Populárnější než Babiš je nyní v souvislosti s koronavirovou krizí ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček, jehož důvěryhodnost naopak prudce vzrostla z 15 procent na 27 procent.

Odchod Romana Prymuly z ministerstva zdravotnictví do pozice vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví vzbuzuje značný rozruch na politické scéně.

„Vlk se nažral a koza zůstala celá.“ Tak kupříkladu zhodnotil Prymulův konec na ministerstvu a jeho možnou budoucnost v roli vládního zmocněnce pro zdravotnictví Jan Hamáček. „Považoval bych za férovější, kdyby to pan premiér vyřešil výměnou na postu ministra zdravotnictví,“ řekl Hamáček v rozhovoru pro deník Právo. Hnutí ANO si podle něj zřízením dalšího postu vládního zmocněnce vytváří „béčkovou vládu“. Stejně tak předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová označila vytvoření nového postu pro Romana Prymulu za problematické.

Adamová napsala: „V pozici vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví, kterou teď Babiš ušil Prymulovi na míru, jej uklidí mimo záři reflektorů. Takže se Babiš nebude muset bát, že by byl epidemiolog nadále středem pozornosti. Zároveň bude Prymulova prostá přítomnost na úřadu vlády vytvářet tlak na Adama Vojtěcha, který si očividně se svým náměstkem dvakrát nesedl. V případě pandemické potřeby pak Babiš může vojáka Prymulu povolat zpět do akce.“ (Více ZDE.)

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch prý nevidí jako problém, že jeho končící náměstek Roman Prymula má být novým vládním zmocněncem pro zdravotnictví. Budou nadále spolupracovat a pracovní vztahy mezi nimi zůstávají korektní. Vojtěch to dnes tvrdil v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Zopakoval také, že za problematické považoval některé Prymulovy výroky v době pandemie koronaviru, považoval je za nekolegiální.

Prymula oznámil, že chce funkci náměstka pro zdravotní péči opustit na konci května. Premiér Babiš mu nabídl nově vytvořenou funkci vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Opozice to kritizuje a pozici pro Prymulu označuje za politickou trafiku a za oslabení ministra zdravotnictví.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]