Babišovi vládní úředníci šíří nebezpečné hoaxy, ředitele SZÚ za ně měli už dávno vyhodit

Ilustrační foto  (Pixabay/Kollsd/Engin_Akyurt/F24)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/Kollsd/Engin_Akyurt/F24

Prosím čtenáře, aby omluvil suchost a topornost tohoto textu. Píšu v něm totiž o dějích, kde figurují (byť o nich text není) advokátní kanceláře. Rizika, že mne mohou za článek žalovat, jsou v takovém případě značná, neboť advokátní kancelář si nemusí platit právníka. Takže níže uvedené řádky nejsou ani tak mým autorským článkem, jako mou koláží sestavenou ze zveřejněných citací a odpovědí na dotazy. A – protože opatrnosti v podobném případě není nikdy dost – zdržím se veškerých vtipných komentářů.  Na odškodněnou mám slíbeno, že Fórum24 uveřejní jeden můj čistě satirický text. Ten se však bude týkat politiků.

Pro mne to začalo doktorem Hnízdilem. Nasdílel na svůj facebook post o trestním oznámení. Byl to post pana Jana Tománka – spisovatele.  13. ledna v 9.59 napsal pan Tománek na Facebook: „Skvělý právník kolega Tomas Nielsen, který mimochodem dostal ze Státního zdravotního ústavu skutečné údaje o 0,3% smrtnosti covidu (link na server stavbeznouze.cz), podal včera trestní oznámení (tato informace je dle advokátní kanceláře pana doktora Nielsena nepravdivá, pozn. aut.) na Novinky.cz za šíření poplašných zpráv, které už byly podle nás opravdu za hranou. Jedná se o „Přeplněná krematoria“ a „Vzácný syndrom u dětí“ – oba články byly nejen nevkusné, ale opravdu účelově manipulované. Díky Tomáši! Celý dokument zde (link). Pokud budete chtít, je možné použít i jako mustr pro své vlastní podání, na lživé nebo zkreslené zprávy.“

FORUM 24 (archiv)

Post má 1300 lajků, 175 komentářů a 1800 sdílení. Na mou prosbu o upřesňující odpovědi na dotazy pan Tománek neodpověděl. A post i s obrázkem toho „oznámení“ – což je vzhledem k jeho mimořádné popularitě a věhlasu  mnohem větší problém – pan doktor Hnízdil nasdílel na své stránce.  Stránka má 76 272 sledujících.

To je už docela velké město, které se tak může dozvědět hoax, že covid v podstatě není až zas tak nebezpečný. Nepravdivý údaj, že má nemoc 0,3 procenta smrtnost. Z tisíce nakažených umřou jen tři lidi. Tj. umře jen každý 333. nakažený.  To není pro většinu populace tak velké riziko, kvůli kterému by měli nosit roušky. A mimořádnou váhu té konejšivé informaci dodává, že se po dohledání dokáže, jde o výrok ředitele Státního zdravotnického úřadu, a že jej šíří mimořádně slavný lékař.

Přitom je to úplný nesmysl. Covid má dle WHO globálně smrtnost 2,4 procenta. Každý dvaačtyřicátý nakažený umře. Z tisíce nakažených jich umře dvacet čtyři. To už protiepidemickou disciplínu posílí. A navíc je to pravda.

Z trestního oznámení…

Na Google dokumentech, kam odkazuje post spisovatele Tománka, a sdílením i post doktora Hnízdila zjevně psal někdo, kdo se velmi dobře, na profesionální úrovni vyzná v právnických termínech a umí napsat takové podání „lege artis“, se všemi náležitostmi. Vsadil bych se, že to psal právník či student práv, je to formálně velmi dobré. Ale – kromě formální správnosti – je obsah dokumentu bizarní. Cituji: „Je třeba dále vzít v úvahu i fakt, že články na portálu novinky.cz byly uvozeny zcela nepravdivými titulky (ať již zcela lživými, nebo natolik hrubě zkreslenými, že je nelze považovat za pravdivé, natož pak vyvážené apod.), které samy o sobě představují poplašnou zprávu. Redakce společnosti Borgis, a.s., si přitom (s ohledem na svou odbornost a dobu působení na trhu) je jistě vědoma významu titulků, jakož i toho, že velká část veřejnosti si názor vytváří právě jen na základě titulků.“

Přizpůsobovat noviny zvyklostem mentálně pomalejších jedinců, co čtou jen titulky článků a na tom základě fabulují, je nesmysl. Znamenalo by to, že se média přizpůsobila potřebám hlupáků. Pod zveřejněným textem toho „trestního oznámení“ – tam, kde bývá podpis je napsáno „Tomáš Nielsen“. V tom elektronickém dokumentu, trestním oznámení, co na něj vedou odkazy z postů výše zmiňovaných pánů Tománka a Hnízdila. Na dotaz však advokátní kancelář pana doktora Nielsena odpovídá: Pokud jde o trestní oznámení, naše kancelář jej nepodala a ani nechystá.“  

Ale druhý link, na který posty pánů Tománka a Hnízdila odkazují, link na dopis od Státního zdravotnického ústavu, pravý je. I to kancelář pana doktora Nielsena potvrzuje: „Dotaz na SZÚ naše kancelář v minulosti vznesla. Odpověď, na kterou odkazujete, nám byla také doručena.“ A v obsahu té odpovědi je ten skutečně důležitý pes této causy zakopán. Pes jako Canis domesticus, zvíře, nikoliv PES jako systém hodnocení síly epidemie. Podávat trestní oznámení může kdokoliv, a napsat do něj cokoliv, i nesmysly. Odpověď Státního zdravotnického ústavu s podpisem ředitele je ale odpovědí důležitého státního úřadu, jde o postoj státu.

Žvásty level „státní úřad“

Ta odpověď, která vyjadřuje postoj státu, informace od velmi vysoko postaveného státního zdravotnického úředníka / manažera, údaj o smrtnosti nemoci covid, je však úplný nesmysl. Je to ale odpověď ředitele SZÚ advokátní kanceláři, relevantní vyjádření. Úřední hlavička a všechny náležitosti.

Přesto je v tom dopise zcela nepravdivá a nebezpečná nepravda:

Otázka: „Jaká je aktuální hodnota tzv. smrtnosti onemocnění COVID-19? Z jakých hodnot se smrtnost vypočítává? Jak se liší od ostatních obdobných virů (rhinbovirus, myxovirus influenzae typ A, myxovirus influenzae typ B apod.)?“

Odpověď SZÚ: „Akutní hodnota smrtnosti onemocnění covid-19 se liší podle postižení jednotlivých skupin osob (dle rizikových faktorů a věku), globálně se pohybuje na úrovni přibližně 0,3 procenta. Smrtnost chřipky je 0,1 procento.“

Zde podpis nechybí:

A je vymalováno!

Panu řediteli Březovskému jsem poslal otázky – na adresu mluvčí jeho úřadu – s prosbou, zda by mu je nepředali. Neodpověděl. A já jej i chápu – má nyní jistě velmi mnoho práce. Ten den, kdy jsem začal na článku pracovat, ČTK psala: „Ředitel Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Pavel Březovský k dnešnímu dni rezignoval na svou funkci kvůli informacím, že se v ústavu očkovali vedle zaměstnanců i jejich příbuzní.“ A SZÚ vydal zprávu s prohlášením odstupujícího ředitele:  „Je pro mě naprostou prioritou, aby byl v současné době zachován bezproblémový chod Státního zdravotního ústavu.“ Výše uvedená causa ukazuje, že bezproblémově za jeho vedení SZÚ nechodil už delší dobu.

A nastal i další problém. Jeho „dopis o smrtnosti covid 0,3 procent“ je zveřejněn a volně přístupný na serveru stavbeznouze. Na něm je napsáno:  „Web provozuje David Zahumenský, advokátní kancelář s.r.o., Brno.“ Pan Záhumenský na mé dotazy neodpověděl, a protože je tento text zcela neutrální, nebudu ani komentovat skutečnost, že Brno. Ale informace v dopise státního úředníka na serveru advokáta – to je přece pro většinu uživatelů Internetu nezpochybnitelná pravda! Proto se ta (dez)informace velmi rychle šíří, a nepravdivě nízkou smrtnost  covidu už používají jako argument bojovníci proti rouškám. V diskusích pod články:

Vlna šíření se žene Facebookem:

A přestože jsou to jen dva dny, co se hoax rozjel, tak se už stává „vědeckým důkazem“ i v některých médiích. Zde například Přítomnost:

Obrana proti dezinformacím a hoaxům, co nám sem posílá ruská vlivová agentura od Putina, je velmi těžký úkol. Řeší to celá západní Evropa včetně NATO, protože Rusko proti Západu potichu vede hybridní válku – je v plném slova smyslu nepřátelskou velmocí. Čím je větší chaos na Západě, čím je u nás větší dezintegrace společnosti a napětí, tím více nás to oslabuje – celé státy. A tím se Rusko stává relativně silnějším.

Obrana proti dezinformacím šířeným (nyní z jiných důvodů rezignovavším) ředitelem nejvlivnějšího státního zdravotnického úřadu je neproveditelný úkol.  Za vlády premiéra Babiše jeho úřady šíří nebezpečné hoaxy ohrožující zdraví lidí. Hoaxy téměř identické s tím, co nám sem posílá ruská propaganda přes Aeronet. A proti tomu prostě v demokratické zemi, jejíž lid si Babiše a jeho stranu zvolil, obrana není.

ANO, to jsme si ani neuměli představit, jak moc BUDE LÍP!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner