Rok 2021 bude rokem změny. Babišovo ANO dál ztrácí podporu a zničilo si koaliční partnery

Premiér Andrej Babiš  (ANO)
 (ČTK)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Zatímco ještě před rokem mívalo v průzkumech ANO 30 či dokonce i 35 procent, dnes si sáhne již jen na 25 procent voličské podpory. Ukázal to průzkum agentury Kantar pro Českou televizi.  Další průzkum v řadě tak ukazuje na výrazné oslabení Andreje Babiše a jeho pseudohnutí ANO 2011. 

Babišovi nezlomily vaz jeho skandály, trestní stíhání či bezprecedentní konflikt zájmů. Zdá se ale, že jeho moc může definitivně zlomit v příštích volbách fatální neúspěch vlády v boji s epidemií koronaviru. Andrej Babiš dokázal veřejnosti, že není žádný krizový manažer a nedokáže řídit stát v době krize. Absolutní chaos ve vládních opatřeních je důsledkem toho, že premiér není schopen stanovit účinnou strategii a pak se jí držet. Vláda navíc obrovským způsobem roztočila spirálu utrácení peněz, aniž by je dokázala či vůbec chtěla dostat k lidem, jimž epidemie a vládní zákazy likvidují existenci.  

Eric Drooker

Klíčovým aspektem současného trendu je přitom hlavně katastrofální propad obou levicových stran, které vládu Andreje Babiše drží u moci v poslanecké sněmovně. Zaslouženou odměnou za jejich službu oligarchovi je nyní to, že by se do sněmovny už nedostaly. Promoskevská komunistická strana by již získala ve volbách jen 3,5 procenta hlasů a kdysi vládnoucí sociální demokracie by získala pouhá 4,5 procenta. Z toho plyne jasné ponaučení: Každý, kdo se dá dohromady s Babišem, podepisuje si ortel smrti. Platilo to pro podnikatele, kteří u něj kdysi hledali pomoc, a on je připravil o jejich firmy. Symbolem je příběh Kosteleckých uzenin. Nyní Babiš vysál voliče sociálním demokratům a komunistům a sám sebe připravil o koaliční partnery. Dobře mu tak. 

Je již prakticky jisté, že volební rok 2021 bude rokem velké změny. Teď již jde hlavně o to, aby to byla změna pozitivní. Česká republika má reálnou naději, že mesiáš Babiš odejde s ostudou z české politiky. Měli bychom již uvažovat o tom, jak obnovit normální demokratické poměry, aby nás nepřišel spasit nějaký nový Babiš.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články