Babišovo ANO má chyby a nesrovnalosti v účetnictví

Eric Drooker

Ve výroční zprávě hnutí ministra financí Andreje Babiše se nachází několik sporných dat. Například poslanci, kteří byli za ANO zvoleni, museli odvádět hnutí měsíčně přes sedm tisíc korun z peněz, které dostali od státu jako příspěvek na činnost. Chybí rovněž darovací smlouva na 665 tisíc korun, které mělo Babišovo hnutí obdržet od hnutí Východočeši.

Na podezřelé skutečnosti upozornil server E15, který uvádí, že účetnictví, které pro ANO vede Babišův zemědělský koncern Agrofert, má závažné chyby. Darovací smlouva od Východočechů neexistuje, doložen je pouze dopis. Ještě podivnější je stotisícový dar od Nadačního fondu Rozvoje Slovácka. Toto sdružení totiž nevykazuje žádnou dohledatelnou činnost, nezveřejňuje své hospodaření a nemá ani internetové stránky. „Nemají narcistní potřebu vystupovat v médiích,“ vysvětloval nedávno týdeníku Euro lídr kandidátky ANO v Uherském Hradišti Jan Zapletal.

Příspěvky od poslanců jsou nestandardní

Peníze, které museli odvádět poslanci hnutí, které zastupují, byly podle serveru součástí takzvaného expertného. Jedná se o finance, které jsou určeny například pro zhotovování znaleckých posudků a spadají do státního příspěvku na činnost, který poslanci paušálně dostávají. Podle oslovených poslanců je toto jednání v ANO výjimkou. „V žádné jiné straně to nefunguje tak, že z expertného odvádějí poslanci peníze. Ani nevím, jak by to bylo možné, protože pokud si objednají nějaké služby znalců, musí Sněmovně předložit fakturu,“ řekl E15 předseda výboru Vladimír Koníček z KSČM. Podobně reagoval i Roman Sklenák, šéf klubu ČSSD. „Naši poslanci využívají expertné výhradně na základě svého individuálního rozhodnutí.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]