Že zrovna Andrej Babiš vyrazil do boje za lepší kvalitu potravin, by mohla být krásná ukázka humoru, byť poněkud černého. Češi jsou ale zvyklí. Příště by třeba mohl bojovat proti starým komunistickým kádrům, co se proplížily z dob zatuchlého komunismu do nejvyšších funkcí, a někdo by mu to možná zbaštil. Tak, jak mu někteří lidé baští názory i jeho výrobky.
Od Babiše bylo ovšem odvážné, že se pustil nejen do boje za prima jídlo, ale že se ho dokonce pokouší ve svých podnicích i vyrábět. Připomeňme, že začínal jako obchodník s hnojivy a jak se říká, hrníček je navždy cítit tím, co v něm bylo jako první.
Seznam Zprávy si s tím dal práci a podíval se na složení některých výrobků Agrofertu (16 tisíc zaměstnanců ve více než 59 výrobních závodech), který teď Babiš převedl do svěřenského fondu.
To složení potravin je vůbec zajímavé. Ocitujme Seznam Zprávy:
„Tématu dvojí kvality potravin se v rámci svého pořadu A DOST! věnuje dlouhou dobu náš kolega Jan Tuna. Ten se svým týmem provedl řadu testů.
Špekáčky Krahulík z koncernu Agrofert dopadly v rámci testování jako nejhorší. Zmíněné špekáčky na rozdíl od jiných neobsahují vůbec žádné hovězí, které se obvykle k vepřovému masu přidává. Obsahují také dvacet různých aditiv včetně barviva, tedy nejvíc ze všech testovaných výrobků. Po odvysílání pořadu Stream.cz A DOST! přestal řetězec Globus odebírat špekáčky značky Krahulík z koncernu Agrofert ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše.“
„Jako druhý nejhorší skončil v testování v rámci pořadu A DOST! v roce 2014 Poličan Premium od Kosteleckých uzenin. Podle tehdejšího testování měl zatuchlou chuť i vůni. Problémy měl Agrofert i se svojí firmou Vodňanské kuře. Tři z pěti balíčků obsahovaly v rámci testování dTest salmonelu.“
Teď Babiš vyrazil trochu v carsko-báťuškovsko-putinovském stylu na kontrolní nákup, aby zjistil, co mají jeho poddaní, pardon, občané, k dispozici. V některých případech je skutečně kvalita u nás nižší a lentilky pro Čechy obsahují méně čokolády. Jenže se dopustil i omylů: Už dříve se proti výrokům Babiše ohradila i společnost Mondelez, která vyrábí čokoládu Milka. Babiš v jednom ze svých postů na sítích uvedl: „Není přece možné, aby si děti mohly koupit jenom čokoládu Milka, která má podstatně větší obsah tuku a cukru. Proč si naše děti nemůžou koupit v našich řetězcích originál Milka čokoládu?“
Zástupkyně společnosti Mondelez International, která čokoládu Milka vyrábí pro Aktuálně.cz uvedla, že čokoláda Milka prodávaná v ČR je úplně stejná jako čokoláda prodávaná v Německu nebo Rakousku.
Vrcholem je, že Agrofert sám vyrábí dvě verze potravin, jednu pro nás, druhou pro zahraničí. Lovecký salám pro Česko má podle výrobcem udaných výživových parametrů méně bílkovin a tuků. Salám Čeřínek od Kosteleckých uzenin obsahuje v českém výrobku méně bílkovin než výrobek německý. Koho zajímají přesná čísla, může si je najít ZDE.
Čínské přísloví říká, že než někomu svěříme úřad, máme se podívat, jak funguje jeho dům. Přesnější by dnes bylo se podívat, jak funguje jeho fabrika. A u nás říkáme, že švec se má držet svého kopyta. Obchodník s hnojivy se v potravinářství nemusí vždycky osvědčit.