Babišovo očkování před kamerou? Marketing, ale tentokrát smysluplný

Facebook AB

Andrej Babiš při očkování první dávkou vakcíny proti covidu | FOTO: Facebook AB

Premiér Andrej Babiš se nechal očkovat proti koronaviru jako první, a navíc před kamerou. Samozřejmě že se nezachoval jako gentleman, aby dal přednost válečné veteránce paní Emilii Řepíkové, ale to od něj nikdo nemohl čekat. Ovšem to, že předseda vlády konečně jednou využije svůj marketingový stroj k šíření něčeho, co má smysl pro celou společnost, je správné. Je totiž možné, že se mu tímto krokem podaří ovlivnit alespoň část těch nejistých Čechů, kteří mají jinak tendenci podléhat masáži ruských webů a prolhaných konspirátorů, kteří šíří na téma vakcín zlomyslné nesmysly.

Vážně není nic divného na tom, že premiér dostane vakcínu mezi prvními. Existuje asi tisíc věcí, kvůli kterým můžeme Babiše kritizovat od rána do večera, ale to, že užitečnost vakcíny takto zmedializoval, je dobrý krok. Vzhledem k náladě ve společnosti totiž bude velmi složité některé lidi přesvědčit o tom, že bez očkování se z této situace nikdy nedostaneme. Jelikož vláda nezvládla přípravu reklamní kampaně na podporu očkování, dá se očekávat, že teoreticky až polovina občanů bude bezhlavě vakcínu i nadále odmítat, jakkoli se jedná o jediné efektivní řešení koronavirové krize.

K očkování již dokonce vyzval i prezident Miloš Zeman, byť se tak stalo v proudu klasické porce hulvátství a nenávisti. Zdá se, že když jde o životy a zdraví, je možné se dobrat alespoň jedné smysluplné věty i u muže, u nějž něco normálního uslyšíte skutečně jen výjimečně, ne-li nikdy.

Videozáznam, na němž se premiér Babiš nechává očkovat, rozhodně není sám o sobě tím, co nás zachrání před epidemií. Sice jsme se při té příležitosti dozvěděli dobrou zprávu, že Babiš nebude zmocněncem pro koordinaci očkování, ale i tak to s plánem očkování a distribucí vakcín nevypadá příliš dobře. V některých zemích již dnes očkují desítky tisíc lidí. V Česku jde všechno mnohem pomaleji a do země se zatím dostalo pouze necelých deset tisíc dávek vakcíny.

Je nepředstavitelné, že by hlavní vlna očkování široké populace měla začít až na jaře. Musí se nutně očkovat tady a teď. Bez čekání. Jinak opravdu hrozí, že zbankrotuje řada firem a ekonomika se zhroutí. Podnikatelé nemohou další měsíce v této nenormální situaci vydržet. Vláda nemá plán téměř na nic, programy na pomoc těm, kdo na ni stále čekají, nejsou efektivní.

Babiš se nechal očkovat. Teď je ale zodpovědný za to, aby toto očkování dostali všichni a včas. V březnu sám osobně přijal odpovědnost za veškerá opatření proti šíření covidu-19. Ta přitom byla chaotická, nefunkční a jeho řeči typu „best in covid“ způsobily, že dnes máme více než jedenáct tisíc mrtvých. Úkol je tedy jediný: nedovolit, aby škod bylo ještě víc, než kolik jich Babiš a jeho vláda způsobili.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner