Babiše se okolí buď hrozně bojí, nebo ho obdivuje, říká režisér Vít Klusák

Eric Drooker

Dokument Víta Klusáka o Andreji Babišovi, který natočil pro Českou televizi, vzbudil rozporuplné reakce. Matrix AB přijde někomu nudný a o ničem, ale třeba ministr financí o něm mluví jako o podrazu na svou osobu. Režisér podle svých slov natočil jen to, co mu Babiš dovolil. Jakákoliv kontroverze by prý totiž znamenala ukončení natáčení. Klusák tvrdí, že vznikl film, který ukazuje, jaký je Babiš člověk. Pro autora překvapivě necharismatický a obklopený lidmi, kteří mu nenabízí žádnou reflexi, protože z něj buď mají strach nebo k němu vzhlíží.

Eric Drooker

Své pocity z natáčení a spolupráce s Andrejem Babišem Klusák otevřeně prezentoval v rozhovoru s Danielou Drtinovou pro DVTV. Dokumentární film Matrix AB neměl být podle tvůrce pouze zfilmovaným životopisem miliardáře a ministra, nýbrž pohled na něj jako na osobnost. Tam ale Klusák narazil na první problém. „Přijde mi, že pan Babiš je mnohem plošší, než jsem myslel. Že jako osobnost není příliš zajímavý,“ překvapuje režisér. „Třeba nechápu, jak se může ve vztahu k němu mluvit o nějakém charisma, mě to tak nepřijde. Přišlo mi odhadnutelné, jak se zachová, co udělá,“ je přesvědčen Klusák.

Eric Drooker

Dalším zajímavým faktorem byli lidé, kteří se kolem Babiše pohybují. Neustále totiž štábu radili, na co se raději neptat, a hlavně upozorňovali na to, aby vůbec nezmiňoval název Babišova zemědělského koncernu Agrofert. „Já jsem přišel na to, že Andrej Babiš, ačkoliv je obklopen spoustou lidí, tak je naprosto osamocen,“ myslí si Klusák. „Protože ti lidé, co ho obklopují, se ho nesmírně bojí,  anebo ho natolik obdivují, že mu nemůžou být žádnou reflexí. On podle mě žije v izolaci a v bublině,“ tvrdí režisér dokumentu.

(youtube.com)

Na kritiku, že jeho film je málo investigativní a vlastně neodhaluje žádné informace, které už nebyly veřejně známy, má Klusák jasné vysvětlení. Babiš totiž víc než pozorování nedovolil, natáčení dokonce dvakrát úplně zrušil. „Prý mu někdo blízký z mého okolí řekl, že ho tím chci poškodit. Nasbírat něco, co ho bude ukazovat v nelichotivém světle, takže řekl, že celé natáčení ukončuje,“ vzpomíná filmař. Ministr financí si ale zároveň uvědomoval, že mu dokument může u části občanů pomoci. Přestože se prý ke štábu choval jako k obtížnému hmyzu, vydržel až do konce. „Nevím, proč do toho šel. Jestli ho k tomu poradci přiměli, jakože kontroverzní dokumentarista má o vás zájem. Toho určitě zvládnete,“ domnívá se důvod, proč nakonec Babiš natáčení, které posléze označil za podraz, absolvoval.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]