Babišovo ovládnutí Kosteleckých uzenin: Když mu je ředitel odmítal dát, byl obviněn

Jan Boček v době, kdy vedl Kostelecké uzeniny (ČTK)

Jan Boček v době, kdy vedl Kostelecké uzeniny | FOTO: ČTK

Ministr financí Andrej Babiš od roku 2005 ovládá Kostelecké uzeniny. Web Seznam Zprávy a reportéři Sabina Slonková a Jiří Kubík se rozhodli získání firmy prozkoumat. Navštívili bývalého ředitele společnosti Jana Bočka, který se stáhl na Vysočinu do srubu, ve kterém žije. Jeho kariéra totiž skončila poté, co se Babiš rozhodl ovládnout celé Kostelecké uzeniny, ale Boček a jeho kolegové to odmítali. Na případ jako první upozornil Deník Referendum.

Boček řídil firmu od roku 1990. Když v roce 2004 otevíral nový závod, měl Babiš ve společnosti třetinový podíl. Boček byl obviněn z tunelování firmy – měl úvěry u banky – a současný ministr si zbytek firmy dokoupil prostřednictvím konsolidační agentury. Stalo se to v době, kdy úvěry byly u Citibank, která úvěruje i Agrofert. „Volali mi, že zastavují financování, pokud firma nebude mít jednoho majitele,“ řekl Boček.

Bohumír Rada (Archiv F24)

„Vyčítám mu, že to jde od deseti k pěti. Kostelec je ve sr*čkách,“ uvedl bývalý ředitel, který byl u soudu dvakrát osvobozen. Kostelecké uzeniny tak ve prospěch družstva rozhodně netuneloval.

Boček při setkání vyprávěl, že Babiš s partnerkou Monikou za ním přijeli například na výlov rybníka, o tom, jak spolu hráli šachy… Ale pak všechno skončilo. „To víte, osm vnoučat…“ zamyslel se bývalý ředitel. „Mně by to nevadilo, kdyby mi někdo něco udělal. Ale vadilo by mi, kdyby ublížili rodině,“ popisoval.

Babiš se Bočka dokonce ptal, zda ho z rozpoutání celého případu podezříval. Odmítá to však říci. Na dotaz, zda nechce něco prozradit, aby v takové situaci nebyl sám podnikatel Bohumír Rada, odpovídá: „Pana Radu něco zajede…“

Pan Boček 27. listopadu zemřel.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]