Babišovo selhání, měl by rezignovat. Lemplům moc do rukou nepatří, reaguje opozice na konec stavu nouze

ČTK

Premiér Andrej Babiš (ANO) při jednání poslanecké sněmovny | FOTO: ČTK

Vláda Andreje Babiše neprosadila návrh na prodloužení nouzového stavu do 16. března a neprošel ani kompromisní návrh na jeho prodloužení do konce února. Stav nouze tak skončí v neděli 14. února. Premiér Babiš ve čtvrtek dopoledne požádal opozici o schůzku, ani ta však nepřinesla žádný posun. Na zrušení stavu nouze reagují opoziční politici.

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové by lidé neměli rezignovat na dodržování veškerých protiepidemických nařízení i přes zrušení nouzového stavu. „Vládní poslanci odmítli dokonce i usnesení obsahující výzvu občanům, aby se chovali zodpovědně a dodržovali opatření vyhlášená vládou a kraji. V tom sdělení je, myslím, o naší vládě řečeno úplně vše. Já děkuju občanům, kteří dodržují opatření, a prosím, vytrvejme,“ vzkázala šéfka TOP 09.

archiv

Během ranní schůzky s Andrejem Babišem prý zástupci opozice museli i zvedat hlas. „Hlas nás zvyšovala řada ostatních, premiér ne. Navíc řekl, že když nouzový nebude prodloužen, tak rozhodně nepodá demisi, protože – ač vlastně vláda neexistuje – on nikdy neodstoupí,“ napsala Markéta Pekarová Adamová.

První místopředseda TOP 09 a senátor Tomáš Czernin pak zkritizoval vládu Andreje Babiše: „Je to důsledek impotentního a nebezpečného řízení státu A. Babišem – nikdo ničemu nevěří, papaláši na všechno kašlou a na poddaný lid musí být přísnost. Proto sněmovna nedala vládě mimořádné pravomoci. Lemplům moc do rukou nepatří.“

Občanští demokraté uveřejnili stanovisko koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), jak řešit současnou situaci. „Vláda by měla začít s námi komunikovat, abychom pandemii zvládli mnohem rozumněji a odpovědněji,“ stojí ve vyjádření.

„Plán jsme vládě představili v minulých dnech a obsahuje 6 kroků: postupný návrat žáků do škol, přijetí odškodňovacího zákona, obnovení programu Antivirus C, projednání krizové legislativy, předložení seznamu požadavků a opatření, která chce vláda dělat, a v neposlední řadě je potřeba se věnovat očkování a testování, urychlit distribuci vakcín a zbavit se nedostatků v dosavadní očkovací strategii. Jsme připraveni o těchto bodech jednat. Chceme ke zvládnutí pandemie přistoupit mnohem rozumněji, konkrétněji a odpovědněji než vláda,“ řekl dopoledne na tiskové konferenci předseda ODS Petr Fiala.

Vláda se podle něj dostala do této situace vlastní neschopností. „Jsme si vědomi závažnosti situace a chceme s vládou jednat o očkování, odškodňování a krizové legislativě, o návratu žáků do škol, který vláda trestuhodně podcenila. Připadá mi nepoctivé, že vláda hází své selhání na opozici,“ shrnul pak Fiala na večerní tiskové konferenci po jednání sněmovny.

Předseda lidovců Marian Jurečka reagoval na slova ministra vnitra a šéfa vládní ČSSD Jana Hamáčka o tom, že opozice tímto způsobem chtěla „zavařit vládě“. „Takže týdny a měsíce nás premiér naprosto ignoruje, když chceme řešit covid, tak nás premiér posílá řešit zahrádkářský zákon, ještě před třemi týdny vám byly naše připomínky ukradené a teď najednou za to můžeme my? Premiér jednání a hledání řešení absolutně nezvládl!“

K situaci se vyjádřil i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. „Sněmovna právě ukončila nouzový stav, protože premiér selhal a dostal nás na 3. místo v počtu mrtvých na světě. Je šokující, že vláda odmítla podpořit kraje při řešení pandemie i výzvu k zodpovědnosti. Opatření z většiny pokračují, řídit je budou kraje. Prosím, buďme ohleduplní,“ apeloval.

Bývalý šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek vyzval předsedu vlády Andreje Babiše k rezignaci. „Když mu odepřeli podporu komunisti, prokázal premiér Babiš absolutní neschopnost vyjednat kompromis s jakoukoliv jinou opoziční stranou. Je to fatální selhání předsedy vlády a demonstrace neschopnosti. Odpovědný politik s kapkou cti v těle by do rána rezignoval,“ napsal.

„Za všechny hejtmany vyzývám vládu k rychlému jednání o tom, jak chce řídit boj proti pandemii bez nouzového stavu. Nechceme podporovat nesmyslná opatření, chceme vrátit děti do škol, ale také musíme znát jasný rámec, jak chránit zdraví a životy občanů v našich krajích,“ vyjádřil se na twitteru hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS). V České televizi pak prohlásil: „Většina poslanců si neuvědomovala, do jaké situace staví hejtmany. My jsme připraveni okamžitě začít jednat s vládou, tento stav narovnat a být mostem mezi koalicí a opozicí.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner