Babišovo slučování ministerstev kritizuje nejenom opozice, ale i koaliční ČSSD

Místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO)  (ČTK)

Místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) | FOTO: ČTK

V pondělí byl na premiérův návrh odvolán šéf resortu dopravy Vladimír Kremlík, jehož v pátek nahradí ministr obchodu a průmyslu Karel Havlíček, který nově povede trvale oba resorty. „Myslím si, že to pro sebelepšího manažera musí být nesmírně složité a v pořádku to určitě není,“ řekl šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka. Kremlíkovi zlomila definitivně vaz zřejmě předražená zakázka na elektronické dálniční známky za více než 400 milionů.

Podle Chvojkova vyjádření nyní plánují sociální demokraté téma otevřít i uvnitř koalice: „Jedná se o dvě ministerstva obzvláště náročná na řízení, a tak by tento krok zasluhoval širší debatu.“ A že situace skutečně není ideální, zopakoval i komunistický šéf Vojtěch Filip, jehož strana pravidelně dodává koalici hlasy pro potřebnou většinu při schvalování některých zákonů.

A stejně tak se nad tématem před prvním jednáním Poslanecké sněmovny v tomto roce pozastavila i opozice. „Jestliže chtěl Andrej Babiš řídit vládu manažerským způsobem, tak takhle to skutečně nevypadá,“ kroutil hlavou šéf lidovců Marek Výborný. S nadsázkou poté navrhl Andreji Babišovi ultimátní  řešení: „Odvolejte všechny ministry za ANO a vládu řiďte sám. Konečně to budete mít v ruce a nebudou hrozit žádná manažerská selhání.“

Jaroslav Kubera (FB ODS)

Jeho protějšek ze STAN Vít Rakušan následně uvedl, že se má jednat o absolutní personální nouzi, kdy hnutí ANO nemá nikoho, kdo by zvládl dobře řídit resort dopravy. „Z nějakého důvodu se zhlédl v panu Havlíčkovi a věří, že je to ten odborník nad odborníky, který zvládl řídit takhle obrovskou agendu. Skutečně si nemyslím, že se spektrem problémů, které dlouho neřeší, to po spojení zvládne,“ řekl na tiskové konferenci.

Ještě před pár měsíci přitom mluvil Babiš o Kremlíkovi jako o pracovitém člověku a především profesionálovi. Náhlý obrat nyní nastal v návaznosti na již podepsanou smlouvu na e-shop. I přesto dnes již bývalý ministr dopravy rozhodnutí o platbě více než 400 milionů za internetový obchod a aplikaci na následnou kontrolu elektronických známek nadále vehementně obhajoval.

A jelikož byla zakázka již podepsaná, pro stát z ní mohou podle ODS plynout nějaké finanční sankce bez ohledu na další postup. „Opět se ukázalo, že jsme měli pravdu a premiér sáhl při výběru ministra vedle jako už mnohokrát. Premiér ale nemůže ministry vybírat metodou pokus-omyl, české daňově poplatníky to totiž stojí spoustu peněz,“ uvedl nový první místopředseda strany Zbyněk Stanjura.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]