Babišovo velké výročí. Dvanáct svazků, bezpočet lží a historie agenta Bureše

(Profimedia)

FOTO: Profimedia

Předseda hnutí ANO a kandidát na prezidenta Andrej Babiš nemá tuhle část své osobní historie příliš rád. Naopak se v posledních letech snaží dokázat, že je nepravdivá. Připomínáme totiž jeho důležité výročí – je to právě čtyřicet let, kdy 11. listopadu 1982 podepsal vázací akt StB v bratislavské vinárně U obuvníka. Jeho řídícím důstojníkem byl Július Šuman.

První informace o Babišově spolupráci s StB přinesl Týdeník Euro, který v té době patřil společnosti PPF Petra Kellnera, 4. prosince 2011. Text z pera Jana ­Hrbáčka vzbudil velkou pozornost médií a informace zaujala všechny, kteří v posledních týdnech debatovali o tom, jakou roli v budoucnosti České republiky vlastně Babiš bude mít.

„Jedenáctého listopadu 1982 se v centru Bratislavy ve vinárně U obuvníka scházejí tři muži: kapitán Rastislav Mátray, poručík ­Július Šuman a zástupce ­ředitele jednoho z odborů podniku zahraničního obchodu Petrimex Andrej Babiš. Z přísně tajného dokumentu pořízeného ze setkání vyplývá, že se z důvěrníka StB stal agent. Podle tehdejšího hlášení tajné policie v době od 16.30 do 18 hodin podepsal takzvaný vázací akt, tedy závazek ke spolupráci,“ píše ve svém textu Hrbáček a cituje ze spisů, které se zachovaly. Babiš kvůli těmto informacím podal žalobu proti Ústavu paměti národa Slovenské republiky, po několika letech ale bylo naprosto jasné, že k žádnému falšování dokumentů nedošlo.

Na téma Babiš a StB vyšly desítky článků a všechna relevantní média – jak bylo v té době ještě v Česku zvykem – otevřeně citovala a přebírala ­zjištění kolegů z Eura. Zajímavé také je, že v roce 2011 se ještě ani zdaleka tolik neoperovalo s dnes tak oblíbeným slůvkem „údajně“. Pro porovnání několik titulků:

Babiš byl agentem StB! Měl krycí jméno Bureš
(tn.cz, 4. prosince 2011)

Euro: Andrej Babiš spolupracoval s StB
(ČT24, 4. prosince 2011)

Babiš byl „vytěžen“ k soudruhu Brežněvovi
(Nedělní Blesk, 4. prosince 2011)

Archiv ukazuje, jak miliardář Babiš spolupracoval s StB
(Mf DNES, 5. prosince 2011) – informace vyšla v tomto
deníku, který později Babiš koupil, na titulní straně

Babiš: ANO StB
(Reflex, 8….

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články