Babišovo znárodňování Řípu je tak hloupé, že tím snad něco zakrývá

Andrej Babiš (ANO) (ČTK/AP/Petr David Josek)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK/AP/Petr David Josek

Doteď nikomu nevadilo, že kopec jménem Říp a nazývaný trochu nadneseně hora patří rodu Lobkowiczů. Pustit se teď do takového tématu je natolik jako z Marsu, že to spíš budí dojem odvádění pozornosti od skutečných problémů.

Na svém iDnesu Babiš v rozhovoru řekl: „Jsem šokovaný z toho, že hora Říp nepatří státu, ale Lobkowiczům. Těm patří i zámek, který není v dobrém stavu… Jeden z občanů mě přivedl na nápad, že by stát měl Říp získat. Doufám, že je pan Lobkowicz vlastenec a mohl by Říp státu darovat. Nebo horu stát koupí, taky na to můžeme vyhlásit národní sbírku. Napíšu Lobkowiczům dopis a požádám je o jednání v této věci.“

()

Odcházející premiér a poslanec Andrej Babiš by se snad neměl do takových manévrů pouštět. On už o ničem takovém rozhodovat nebude.

Na twitteru zareagoval Jiří Lobkowicz a napsal: „Kdo jiný může zaručit kontinuitu? Lobkowicz česká rodina má své kořeny již téměř 800 let kolem hory Říp, která je legendárním posvátným symbolem našeho českého národa, a naším posláním je chránit ji před pseudočeským uzurpátorem s prezidentskými ambicemi, jako je AB.“

Mirek Topolánek si také přisadil: „Pojďme se nakrknout a zhádat na jiné téma, než je covid. Vykopávám: Říp je přeceňovaný národní kýč.“

Kopec je to pěkný, což o to. Kromě různých vlasteneckých poutí byl také předmětem různých vtipů, které naznačovaly, že to praotec Čech moc nezvládl, když se rozhodl usadit zrovna v kraji pod ním.

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Celé je to takový nesmysl, že by to nestálo za zmínku. Že bychom se zrovna v době další covidové vlny měli po korunce skládat na Říp jako předkové na Národní divadlo, je úplná fantasmagorie. To divadlo se muselo postavit, císařská Vídeň taky přispěla, ale Říp je tady déle než lidé, tak není asi kam spěchat. Lobkowiczové ho neodvezou a nikomu nezakážou tam chodit. To už mohli udělat dávno, kdyby byli příliš citliví na to, kdo všechno tam s podivnými hesly courá. Taky není jasné, proč by měli něco dávat státu, když je to jejich. To bychom taky mohli chtít, aby Babiš odevzdal národu Čapí hnízdo. Budoval ho přece „pro ty naše lidi“.

Spíš to ale vypadá, že je snazší vzbuzovat vlastenecké pocity kvůli kopcům, jednou s lithiem, teď zas s praotcem Čechem, než vyřešit plnící se nemocnice.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]