Babišovo zvolení prezidentem má další vážnou trhlinu. Ale může mu to i pomoci

Andrej Babiš (ANO)  (ČTK)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Petice, kterou sestavil Bohuslav Hamáček z Klubu angažovaných nestraníků, žádá po poslancích a senátorech novelu tzv. lustračního zákona. Důvodem je snaha Andreje Babiše usilovat o prezidentský úřad. Jistě chvályhodná snaha, ovšem aby nakonec neměla opačný efekt.

„My, níže podepsaní občané České republiky, žádáme, aby (…) Výše uvedené funkce jsou dnes vyjmuty z působnosti lustračního zákona, a to i přes to, že se jedná o nejvýznamnější představitele státu, u kterých je nezbytná integrita výkonu funkce, jejich nevydíratelnost, včetně možnosti seznamovat se s nejvýznamnějšími dokumenty chráněnými tajemstvím. Za tímto účelem je nezbytné tyto funkce podřídit předmětnému zákonu,“ píše se mimo jiné v petici.

Týdeník FORUM, číslo 19 (FORUM 24)

Autor petice neskrývá, že celá snaha je vedena kvůli Andreji Babišovi, který se v těchto dnech pochlubil svým obytným vozem, s nímž prý hodlá projet republiku křížem krážem. Je jasné, že je to start jeho prezidentské kampaně. Do příští volby hlavy státu a horké kampaně zbývá něco málo přes rok. A lze to usuzovat i z toho, že mediální tváří opoziční politiky ANO se stala bývalá ministryně financí Alena Schillerová. Tím se Babiš pokouší i o voliče vládní koalice, protože chce vypadat jako nadstranický kandidát.

Samozřejmě bývalý premiér nenašel zalíbení v politice, jak se nám snaží namluvit jemu spřátelená či jeho holdingem vlastněná média. Beze vší pochybnosti mu jde hlavně o další imunitu, kterou by mu zvolení prezidentem zajistilo. Poslanecký mandát mu aktuálně imunitu poskytuje, ale pouze do příštích sněmovních voleb. A situace je z pohledu Babiše vážná. Na Nejvyšším státním zastupitelství bývalá komunistická prokurátorka Benešová sice instalovala do funkce šéfa komunistického prokurátora Stříže a speciální jednotky hospodářské kriminálky zdecimoval ministr vnitra Jan Hamáček, ovšem nová vláda bude zcela jistě tlačit na dovyšetření a odsouzení ekonomických kauz. A prezidentská imunita by Babišovy kauzy spláchla jednou provždy.

Jenže, ono to s tou petiční výzvou není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. I když to zní logicky. Že by se prezidentem neměl stát někdo, kdo se aktivně podílel na perzekuci občanů v režimu, který byl prohlášen zákonem za zločinný a zavrženíhodný. Listinou lidských práv a svobod totiž má každý občan České republiky zajištěno, že se může účastnit politického systému a může být volen a zvolen.

Neboli, pokud se tím začnou poslanci a senátoři vážně zabývat, strhne se ústavně právní bitva mezi experty, z nichž je mimochodem spousta bývalých komunistů. Ještě je tu ale jedno hledisko, možná důležitější než novela zákona. A to mediální. Všechny ty veřejné debaty budou mít za následek, že velkou část prostoru v médiích opanuje právě Babišovo téma. A v ten okamžik se prezidentská volba stane plebiscitem o toleranci estébáctví bývalého premiéra. Ostatní kandidáti se budou do médií jen těžko propracovávat. A pokud k tomu připočteme média, která jsou tradičně na straně Babiše, může mu ta petice nakonec paradoxně pomoci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]