Babišovu Agrofertu se daří. Až nepotečou dotace, bude hůř

ČTK

Premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Agrofert, který je momentálně uložen ve svěřenských fondech, ale prostě a jednoduše patří předsedovi české vlády Andreji Babišovi, ztrojnásobil v roce 2019 svůj zisk. A co je skvělé? Že se na tom podíleli i čeští daňoví poplatníci. Právě jejich peníze totiž nahradily evropské dotace, jejichž proplácení je zastaveno kvůli premiérovu střetu zájmů. Až budou zastaveny i některé další platby a čeští úředníci se začnou chovat opravdu podle zákona, nejspíš bude v holdingu o dost smutněji.

Konsolidovaný zisk koncernu Agrofert loni meziročně vzrostl na téměř trojnásobek, na 4,48 miliardy korun proti předloňským 1,67 miliardy Kč. Po předloňském poklesu se dostal na hodnoty roku 2017. Konsolidované tržby loni rostly o 4,54 miliardy na 162 miliard korun,“ uvádí ČTK.

Pavel Hofman

Také jste rádi, že jste mohli přispět například na linku na toastový chléb z Penamu, když se firmě tak daří? Fakt, že je Agrofert v takovém zisku, prostě a jednoduše ukazuje, že dotace velkým koncernům nepatří. Ostatně pouze Česká republika a Slovensko ignorují skutečnost, že ostatní členské státy Evropské unie zvolily nějakou formu jejich zastropování.

Je vážně výsměch, že česká vláda nyní chce Evropskou komisi žalovat kvůli 30.000 eur, které Agrofert od EU nedostal. Jedná se přitom o projekt z několikaměsíčního období, kdy Babiš nebyl ve vládě (ostatní projekty propláceny nejsou, ač to zdejší média tak nějak podivně zamlčují). Že by chudák holding kvůli zlé Evropské komisi zchudl? Jak se zdá, zatím ne.

Pravda je ale taková, že právě na dotacích je společnost Agrofert životně závislá. Instituce EU intenzivně řeší, jak zastavit obludnou mašinérii, která funguje v České republice. Tamním politikům se totiž stále hůře vysvětluje, že také občané jejich zemí přispívají na další bohatnutí nějakého oligarchy z východní Evropy.

Agrofert si může zatleskat, stejně jako Andrej Babiš. Zvyšovat zisky firmy, pokud jste ten, kdo určuje pravidla trhu i získávání dotací, ale není právě podnikatelské umění. Je to prostě podvod jako každý jiný.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner