Babišovu kouzlu může propadnout i vzdělaný člověk. Košta je důkazem

Oto Košta, exhejtman Olomouckého kraje  (ČTK)

Oto Košta, exhejtman Olomouckého kraje | FOTO: ČTK

Kouzlo oligarchy z ministerstva financí funguje naprosto geniálně. Nejen, že Andrej Babiš dokáže koblihou okouzlit naštvané voliče, kterým neustále opakuje, jak dříve bylo všechno špatně a jak jen on dokáže zjednat nápravu, ale vliv má i na lidi, u kterých by člověk čekal rozumný pohled na věc. Posledním případem je Oto Košta, dnes už bývalý hejtman Olomouckého kraje. Uznávaný doktor, ze kterého Babiš udělal před národem nezodpovědného alkoholika, se dodnes svého stranického šéfa zastává.

Je až neuvěřitelné, jak oddaný je Košta ke svému vůdci. Přestože i kvůli němu přišel o významný post a na sněmu hnutí ANO ho ani nepustili mezi delegáty, exhejtman stále tvrdí, že jde o práci marketingových poradců šéfa státní kasy. Babiš je ve všem bez viny a nechal se pouze vmanipulovat do situace, která z Košty v očích mnoha udělala člověka na okraji společnosti.

Olomoucký hejtman Oto Košta. (ČTK)

„Dostal se do situace, kdy už nemohl couvnout, aby tzv. neztratil tvář,“ říká dnes Košta na dotaz, jak vidí Babišovu angažovanost v celé kauze. Doktor sice přiznává, že se vicepremiérovi nepodařilo zvládnout situaci podle jeho představ, ale to je veškerá kritika, kterou lze od Košty slyšet.

Kult osobnosti funguje na jedničku. Vůdce má všechno pevně pod kontrolou a dokáže svými „ovečkami“ manipulovat natolik, že není problém jim vnutit myšlenku, že ty špatné věci nedělá on, ale je do asociálního chování nucen svými poradci. Některé problémy jsou totiž pod jeho rozlišovací schopnost, jelikož musí zachraňovat stát jako takový. Z pohledu lidí, kteří jsou následně obětmi vyhazovů, je tedy mimo podezření, že by chtěl někomu ublížit.

Realita je ovšem zcela jiná. Babiš byl, je a bude diktátor. Takový, který si rád pohrává s osudy lidí, kteří mu zrovna stojí v cestě nebo nedělají všechno přesně tak, jak by si představoval. On řekl, že Košta je alkoholik, on zařídil, že tehdy ještě hejtman za jeho hnutí musel na sněmu přihlížet pouze z prostoru pro veřejnost.

Babiš je majitel ANO, který rozhoduje a podle nových stanov ještě více bude, o složení své politické firmy. Oto Košta už by měl otevřít oči a připustit si, že se nechal pobláznit egomaniakem s touhou po absolutní moci a posloužil mu pouze k dosažení cíle.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]