Babišovy absurdity rostou: Vytáhl neexistujících 8 bilionů. Příště si vymyslí 100 bilionů

Andrej Babiš (Repro ČT)

Andrej Babiš | FOTO: Repro ČT

Andrej Babiš je prostě skvělým architektem vzdušných zámků. Na jeho sny z volebních kampaní se pravda už zapomnělo. Zůstalo z nich hlavně to, že rozdal cizí peníze lidem, kteří by ho mohli znovu volit. To mu ale nebrání se zasnít znovu a své sny zbytečně nekrotí nudnou realitou.

Schopnost vlády stavět dálnice nebo investovat do rozvoje infrastruktury není totiž nijak omračující. Většinu peněz dává premiér Babiš do mandatorních výdajů, kterými zatěžuje budoucí státní rozpočty. Kvůli tomu nyní projídáme dobré časy a pravděpodobně nám už nebudou zbývat peníze na časy horší. To ale odvážnému kouzelníkovi vůbec nebrání vytahovat okázale z klobouku další neexistující biliony, kterými prý nasytí investiční příležitosti až do roku 2050.

Vypadá to bombasticky a mnohá média s premiérem tuto hru na masívní rozvoj státu nekriticky hrají. Přitom jde o jednoduchou taktiku, jak odvést pozornost od toho, že Evropa právě řeší, jak Babiše zastavit ve zneužívání dotací.

Největší zásluhu na velebení Babišovy investiční velkorysosti ale mají jeho vlastní Lidové noviny. Věnovaly totiž oslavě svého majitele a jeho budoucích bilionů skoro tři první strany. A přitom se jen minimálně zabývaly tím, kde jejich šéf těch osm bilionů vezme. Na to totiž zřetelnou a jasnou odpověď nemá. Jenom mlží, že si o část těchto peněz řekne na Evropské radě při jednání o příštím rozpočtovém plánu. Je to mimochodem právě to konkrétní jednání šéfů vlád, kde by podle množících se kritických hlasů Andrej Babiš vůbec neměl kvůli svému konfliktu zájmů sedět. A právě dnes o tomto Babišově problému jedná výbor pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu.

Podívejme se ale dobře na dnešní Lidové noviny. Je to hezký propagační plakát. Na Babišovy biliony, na psaní závěti a na seriál o důchodech. Hezky se to tu sešlo. Je to dokonalý obraz cílové skupiny Babišova poselství.

Když si uvědomíme, jak velkorysý byl zatím Andrej Babiš sám k sobě při čerpání peněz z kapes evropských daňových poplatníků, tak máme právo se ptát, zda těch osm bilionů není na takového sekáče vlastně málo. A tak se ptejme:

Milý pane premiére, proč vlastně nadčlověk vašeho formátu, neboli gigant s tak neuvěřitelnými schopnostmi, nesežene pro naši krásnou zemičku třeba klidně i 10 bilionů? Nebo raději 20 bilionů? Vždyť je to přece jedno, co dnes řeknete Lidovým novinám o investičním plánu na příštích třicet let! Čtenáři Lidových novin, pro které jste právě dnes v tomto vašem listu vydal poradnu Jak napsat závěť o Vánocích, budou v roce 2050 nejspíš na pravdě Boží. A vám bude, pane premiére, požehnaných 95 let! Tak proč se rozpakovat?

A koneckonců, pane premiére, není plán na 30 let také málo? Co kdybyste, pane Babiši, vypracoval se svojí moudrou vládou plán třeba na 100 nebo 200 let? Lidové noviny by pak mohly napsat, že Babiš má plán, jak bude investovat do České republiky 100 bilionů korun do roku 2220!

No to by bylo něco! No to by bylo něco ku zdaru…, jak zpívá Kecal v Prodané nevěstě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]