Babišovy děti za podvod nemohou. Premiér se musí zodpovídat sám

archiv F24

Andrej Babiš mladší | FOTO: archiv F24

Když se začalo hovořit o možném dotačním podvodu na Čapím hnízdě, Andrej Babiš mlžil. Nejprve nechtěl prozradit, kdo luxusní rodinné sídlo vlastnil, když žádalo o padesátimilionovou dotaci Evropskou unii, později promluvil. Za majitele označil své dvě děti z prvního manželství a pokusil se tak zájem veřejnosti svést na ně. Po několika letech vyšetřování ovšem zůstal premiér na všechno sám. Navíc s cejchem muže, který kvůli penězům klidně potopí své nejbližší.

Babiš se zřejmě domníval, že pokud začne hrát na citlivou strunu, tedy vztah otce s dětmi, uspěje. Vždyť on chtěl svým potomkům jen pomoci si zkusit, jaké to je, když se podniká. Přestože existuje videozáznam, na němž premiér tvrdí, že Čapí hnízdo bylo jeho nejlepším nápadem, postupem času vzniklo několik verzí, jak to mělo být. Podle toho, jak se to Babišovi hodilo, zásoboval veřejnost třeba historkami o tom, jak jeho dcera z prvního manželství chtěla s kamarádkou dělat byznys a tatínek nemohl odmítnout pomoc.

Pavel Hofman

Velké pozdvižení později přinesla reportáž Sabiny Slonkové a Jiřího Kubíka s Andrejem Babišem mladším. Reportéři Seznamu totiž syna ministerského předsedy objevili ve Švýcarsku, kam byl zjevně ukryt před vyšetřováním Čapího hnízda. Nejen že Babiš jr. obvinil svého otce z únosu na Krym, ale také se zmínil o tom, že vše zlé se mu děje právě kvůli vyšetřované farmě.

Jako švýcarský občan byl Babiš mladší de facto nedostupný pro českou policii i vyšetřovatele a jeho stíhání tak bylo vedeno mimo všechny ostatní, kteří měli být do případu zapleteni. Dneškem je premiérův syn z prvního manželství mimo podezření. Stejně jako jeho sestra a další, které chtěl Babiš patrně stáhnout s sebou.

Majitel hnutí ANO zůstal, společně se svou dřívější poradkyní Janou Mayerovou, na celý „Čapák“ sám. Nepomohlo ani to, že vláčel své děti médii jako psychicky nemocné. Stále sice není jasné, zda nakonec stane před soudem, ale  jedna věc je už nyní zřejmá. Svou rodinu Babiš zaplete do čehokoliv, kde vidí nějaký profit. Starší potomky zneužil při získání padesáti milionů, mladší mu nyní vylepšují mediální obraz. Až je nebude potřebovat, zachová se k nim jako ke všem, kteří mu už nemohou nic nabídnout?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner