Babišovy dluhopisy: Hledá se statečný státní zástupce. Premiér kuráž nemá

Babišův billboard. (archiv FORUM 24)

Babišův billboard. | FOTO: archiv FORUM 24

Kauza dluhopisů (a daní, příjmů a tak dále) našeho ministra financí Andreje Babiše dostala nový rozměr. Po středečním úspěchu předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska, kterému se podařilo spojit politiky napříč spektrem tak, aby svým hlasováním dali najevo, že podobné věci nejsou u vrcholného politika možné, je tu otázka další. Pokud totiž Babiš doopravdy prodal akcie společnosti Profrost své vlastní firmě Agrofert tak nevýhodně, jak se zdá, nechoval se jako řádný hospodář. A to, jak víme, je v České republice závažný zločin, za který lidé chodí do vězení často ještě před tím, než ho vůbec spáchají. Budou tedy orgány činné v trestním řízení konat? Pokud ano, můžeme se totiž brzy dočkat hlasování dalšího, a to o vydání Babiše k trestnímu stíhání.

Zmíněná představa má hned několik rozměrů. Tím prvním je otázka, proč naši hrdinní vyšetřovatelé, tak často podporovaní spřátelenými médii, nekonají. Když v České republice v roce 2013 proběhla protikorupční revoluce, zdálo se, že bude ve vězení končit jeden zločinec za druhým. A zatím jsme se dočkali tak akorát bombastických tiskových konferencí, zatýkání na úřadu vlády,  nezdaněných kabelek, které původně vypadaly jako tuny zlata a odhalená mafiánská chobotnice, a roztomilého PR jistých příslušníků vyšetřovacích služeb, kteří si rádi hrají na obhájce spravedlnosti. Tresty zde navíc stále častěji dostávají lidé, jejichž přečiny jsou sporné a důkazy proti nim chybí. Zatímco viditelné porušování zákonů je beztrestné, když je někdo dostatečně silný.

Je proto otázkou, proč nikoho ze zmiňovaných netrápí, že je to právě Babiš, u koho existují mnohá závažná podezření. Často se zdálo, že jen na základě podezření budete mít doma uprostřed noci zásahovou jednotku, která vás v pyžamu zatkne, natočí si to na video a to video zveřejní. Chce se proto říci, že by se snad mohlo zdát, že někteří policisté a státní zástupci prostě mají dvojí metr. Přesto by se ale statečný žalobce najít mohl, i když to samozřejmě nebude v Olomouci.

Kdyby se podobná nečekaná věc stala, máme tu další zajímavé dilema. Hlasovali by poslanci pro vydání Andreje Babiše? Pokud ano − hlasovali by tak lidé, kteří s ním doposud seděli v koalici? A utvářely by se koalice i po volbách, pokud by hnutí ANO uspělo? S tím samým uskupením, pro jehož majitele by si poslanci přáli vyšetřování podezřelých daňových operací? Samé otázky.

Podobné kroky vyšetřovatelů jsou ovšem zatím pouze v rovině snů. Nezbývá tedy než doufat, že v sobě trochu kuráže najde předseda vlády Bohuslav Sobotka. Protože ať se bude PR oddělení z holdingu lámat hlavu jakkoli, otazníky zůstanou. A tak Sobotka dostane příležitost zachovat se jako chlap. Policii, Babišovi, ale hlavně prezidentu republiky navzdory.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]