Babišovy firmy získaly z covidových programů více než 70 milionů korun. Dotace budou prověřovat ministerstva

Andrej Babiš (ANO) (ČTK/AP/Petr David Josek)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK/AP/Petr David Josek

Firmy bývalého premiéra Andreje Babiše (hnutí ANO) z vládního covidového programu na podporu zaměstnanosti Antivirus vyčerpaly více než 70 milionů korun, informuje server Seznam Zprávy. Vyplývá to z údajů, které redakci na základě zákona o svobodném přístupu k informacím poskytl Úřad práce České republiky.

(ČTK)

„Redakce výši této finanční podpory zjišťovala v souvislosti s mapováním dotací, které expremiérovy podniky získaly v době pandemie covidu-19. Celkový objem přijaté finanční podpory ze všech programů je ještě vyšší, dle dosavadních zjištění převyšuje 90 milionů korun,“ píší Seznam Zprávy.

V souvislosti s protiepidemickými restrikcemi z Ministerstva pro místní rozvoj a Ministerstva průmyslu a obchodu přišly Babišovým firmám i další peníze. Panují přitom pochybnosti, zda stát měl vůbec právo peníze do firem posílat, protože o covidových podporách rozhodoval právě Babišův kabinet.

Dotace bude prověřovat Síkelovo i Bartošovo ministerstvo

Už v únoru začalo zkoumat Ministerstvo pro místní rozvoj, zda dvě dotace, které v éře bývalé ministryně Kláry Dostálové (hnutí ANO) získala z programu COVID-Ubytování Babišova firma IMOBA, nejsou v rozporu se zákonem o střetu zájmů. „Tuto záležitost stále ještě vyhodnocujeme,“ uvedl mluvčí ministerstva Vilém Frček.

Dotacemi se bude zabývat také Ministerstvo průmyslu a obchodu. „Kdyby její poskytovatel (Ministerstvo průmyslu a obchodu, pozn. red.) dospěl ke zjištění, že údaje, na jejichž základě byla dotace poskytnuta, byly neúplné nebo nepravdivé, zahájí řízení o odnětí dotace,“ uvedlo pro server Seznam Zprávy Síkelovo ministerstvo.

Alena Schillerová (ANO) (Úřad vlády ČR)

Podle ministerstva každý žadatel v žádosti o dotaci formou čestného prohlášení potvrzoval, že vlastníkem nebo spoluvlastníkem není veřejný funkcionář, a tudíž se na ni nevztahuje zákon o střetu zájmů. U Babišových firem je ale od loňského června v evidenci skutečných majitelů zřetelně uvedeno, že jejich nepřímým skutečným majitelem je bývalý předseda vlády.

Co se týče programu Antivirus, který byl zřízen proto, aby pomohl firmám pokrýt část nákladů na zaměstnance v případech, kdy jim úřady nařídily karanténu nebo izolaci z důvodu onemocnění covidem-19, tak zatím k žádnému zpochybnění nedošlo.

V rámci celé ekonomiky bylo do letošního února takto poskytnuto podnikům zhruba 50 miliard korun. Peníze z programu Antivirus čerpalo celkem přes pět desítek Babišových firem. Restaurační a ubytovací firma IMOBA z něj čerpala ze všech expremiérových podniků nejvíce. Během let 2020 a 2021 přijala téměř 30 milionů korun.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]