Babišovi koně Váňa a Válková propadli, významné osobnosti pravice vítězí. ČSSD je slabá

Eric Drooker

Nejslavnější koně ze stáje Andreje Babiše v druhém kole senátních voleb prohrávají. Po sečtení třech čtvrtin hlasů se zdá, že vítězem senátních voleb se stane KDU-ČSL, řekl ve volebním speciálu České televize Václav Moravec. Předseda strany Bělobrádek odmítl jakoukoli koalici proti hnutí ANO, kterou dnes ráno v rozhovoru pro Právo naznačil předseda hnutí Babiš. Už teď je jasné, že žádná senátorská křesla neobhájí komunisté. Zajímavá bude i reakce ministra průmyslu Mládka, jehož snaha stát se senátorem nedopadla podle představ. Šéf průmyslu nyní může přijít i o své ministerské křeslo, které v případě neúspěchu dal k dispozici.

Ten nasadil do senátních voleb skutečně těžké váhy, třeba dostihového jezdce Josefa Váňu a bývalou ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou. Nad Váňou vítězí dosavadní senátor a populární starosta Božího Daru Ivo Horník, který kandiduje za Starosty a nezávislé. Babiš dorazí do volebního štábu po 15 hodině, k velkým oslavám však dnes asi nedojde.

Z významných osobností demokratické pravice uspěl v Českém Krumlově senátor ODS Tomáš Jirsa a v Praze – Dejvicích vyhrál oblíbený ředitel Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička. Porazil filosofa Václava Bělohradského, který kandidoval za ČSSD a Zelené. V Hodoníně prohrál Zdeněk Škromach za ČSSD, který si však ze své prohry mnoho nedělá.

V Berouně úspěšně obhájil svůj senátorský post Jiří Oberfalzer za ODS. Je vidět, že obři, kteří vyzývali k jeho volení, opravdu věděli, co činí. Zatím se zdá, že podpora Miroslava Kalouska kandidátovi za Táborsko Janu Mládkovi z ČSSD bohužel příliš nepomohla. Připomeňme, že Jan Mládek, pokud neuspěje, slíbil nabídnout premiéru Sobotkovi svou rezignaci na post ministra průmyslu.

V Kroměříži zvítězila kandidátka KDU-ČSL Šárka Jelínková nad Janem Haškem za ANO. V Českém Krumlově zatím vede kandidát ODS Tomáš Jirsa nad Jindřichem Floriánem za ČSSD. Na Mělnicku obhájí svůj senátorský post Petr Holeček za Starosty a nezávislé před kandidátkou ODS Veronikou Vrecionovou.

Koalice KDU-ČSL a SZ se zdá být velmi úspěšná v Novém Jičíně. Jejich kandidát Petr Orel nasbíral více než 70% hlasů a pravděpodobně bezpečně zvítězí nad kandidátem ČSSD Jaroslavem Dvořákem.

V Liberci je sečteno více než 90% hlasů a pravděpodobně zde zvítězí kandidát koalice Starostů a nezávislých a Starostů za Liberecký kraj Michael Canov. Drtí celkem přesvědčivě svého soupeře za hnutí ANO Marka Vávru.

Vzhledem k velmi nízké volební účasti bude pravděpodobně mnoho výsledků už konečných.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner