Babišovy Lidovky mají zprávu OLAF. Ze spisu, nebo z Agrofertu?

Eric Drooker

Dalo se to očekávat. Po týdnech zatloukání jsou tu noviny, které publikovaly sdělení, že redaktoři „měli možnost nahlédnout“ do zprávy Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) v kauze Čapí hnízdo. A musela to být opravdu složitá investigativa, jelikož se jednalo o Ondřeje Koutníka a Martina Shabu, dva hlavní obránce pana majitele a premiéra Andreje Babiše v Lidových novinách.

Ingeborg Grässle (www.eppgroup.eu)

Koutník je sice známý tím, že občas publikuje úniky ze spisů od svých spřátelených lidí v policii, ale vzhledem k tomu, že noviny patří do stejného holdingu jako zmiňovaná Farma Čapí hnízdo, dá se celkem dobře odhadnout, odkud vítr vane.

A co nám pánové sdělili? Obecná konstatování o tom, že to budou Češi, kdo zaplatí 42 milionů korun za Babišovu neoprávněnou dotaci, zamlčet nemohli. Pánové ale samozřejmě dobře vědí, co je důležité zdůrazňovat:

O Babišovi se ve zprávě nemluví. Logicky. OLAF zkoumal čerpání dotace pro firmu, jejímž účelem bylo před zástupci ROP Střední Čechy předstírat, že farma nepatří do holdingu Agrofert, a tak je logické, že se nikde nejmenuje Babiš osobně. Jedná se ale o jeho firmu a zejména o jeho politickou odpovědnost. Ovšem titulek „Zpráva OLAF kolem Babiše jen našlapuje“ je přesně tím, co pan majitel potřebuje světu prezentovat.

Vynětí Farmy Čapí hnízdo z dotačního programu, což potvrdila i ministryně financí Alena Schillerová, komentují Shabu s Koutníkem pouze dovozením toho, že „se potíž s dotací dostane mimo zorné pole Evropské komise“. Zapomínají ovšem zmínit jak celoevropskou ostudu, fakt, že zprávu OLAF mají k dispozici všechny členské státy, ale hlavně sdělení předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu, poslankyně Ingeborg Gräßleové o tom, že „Češi zatáhli za záchrannou brzdu“. To potom celá věc vyznívá úplně jinak, ale ne tak, jak se to hodí zaměstnancům holdingu Agrofert nebo jeho majiteli Babišovi.

Chcete si o kauze OLAF přečíst i víc? Zajímá vás tištěná verze deníku FORUM 24? Předplaťte si magazín Revue FORUM ZDE!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]