Babišovy mítinky jsou dál plné agrese, nadávek a strkanic. Slezsko není výjimkou

Andrej Babiš (ANO) na mítinku ve Vodňanech. (Pavel Hofman / FORUM 24)

Andrej Babiš (ANO) na mítinku ve Vodňanech. | FOTO: Pavel Hofman / FORUM 24

Další část jízdy Andreje Babiše po České republice se opět neobešla bez střetu expremiérových fanoušků s jeho odpůrci. V Moravskoslezském kraji, kde probíhají mítinky předsedy hnutí ANO od včerejška, tak opět docházelo k útokům na jeho kritiky.

Obytný vůz bývalého předsedy vlády se v úterý 23. srpna ukázal například v Hlučíně, Kravařích, Krnově či Opavě. Poslední zastávkou byla Ostrava-Poruba.

(Týdeník FORUM)

Zatím na všech místech, která Babiš v úterý navštívil, na něj čekali nejen jeho podporovatelé, ale také ti, kterým se nelíbí například jeho minulost v StB, komunistické straně nebo podnikání provázené mnoha skandály. Odpůrci tak jako již několikrát vyjadřovali svůj názor používáním píšťalek, což vyprovokovalo Babišovy příznivce, aby se jim je snažili vzít.

V Hlučíně došlo i na vytrhávání transparentů z rukou kritiků expremiéra České republiky. Jak informují Novinky.cz, na takové útoky pořadatelé mítinků vůbec nereagovali a jediný, kdo se snažil situaci uklidnit, byl policejní antikonfliktní tým. Reportáž z místa přinesla CNN Prima News.

O své pocity se v ní podělily dvě ženy z obou táborů. “Nás babičky a dědečkové prostě mlátí, nadávají mi, že jsem p***, že jsem k*áva, a to jsou ještě jako ty hezké výrazy, což si myslím, že ženě by takhle nadávat neměli,” sdělila jedna z protestujících.

“Vždyť to přeci nejsou hloupí lidé, paní Schillerová je jedna z nejchytřejších v republice a oni teď pískají jako hloupí. A vy je ještě filmujete,” reagovala Babišova příznivkyně. “Dotační podvody? Jaké dotační podvody, někdo mu to asi schválil, ne? Takže jestli je to dotační podvod, tak to udělali ti úředníci, a ne Babiš,” dodala v souvislosti s nápisy na transparentech odpůrců šéfa ANO.

Návštěvu Krnova provázel generační střet mezi odpůrci Andreje Babiše z řad mladých lidí, na něž vulgárně útočili senioři, kteří přišli šéfa opozičního ANO podpořit. Nadávky se vůbec staly průvodním jevem všech setkání expremiéra s jeho fanoušky. Vesměs se jedná o verbální útoky ze strany “babišovců”, na něž musí lidé s odlišným názorem reagovat.

Pavel Šafr: Češi mezi pravdu a lží (FCM)

Stalo se zvykem, že pořadatelská služba při takových výpadech vůbec nereaguje. Policie zase po kritizovaných zásazích v jižních Čechách pro jistotu vše monitoruje a v případě potřeby ojediněle hned zasahuje. Většina policistů je jasně označena, aby bylo zřetelné, že se jedná například o členy antikonfliktního týmu.

Při příjezdu do Opavy se Babiš setkal se svými poslanci Alenou Schillerovou a Karlem Havlíčkem, kteří mu v údajné “prezidentské” kampani pomáhají. Ve slezském městě čekalo na politiky hnutí ANO podle Novinek zhruba 300 podporovatelů a stovka protestujících. Kromě vyhrocených výměn názorů se však v Opavě nic dalšího mezi oběma tábory neodehrálo.

Ve stejném duchu se nesl i mítink v Ostravě-Porubě, podle předpokladů ten s největší účastí příznivců i kritiků Andreje Babiše. I zde musel zasahovat antikonfliktní tým, protože kromě nadávek v několika případech létaly i facky. K žádnému vážnějšímu incidentu však nedošlo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články