Babišovy náhody aneb Jak plánovat tiskovky, aby zakryly problém

Tisková konference po jednání vlády (repro ČT)

Tisková konference po jednání vlády | FOTO: repro ČT

Ve čtvrtek ve 13:00 se koná tisková konference ke schůzi výboru pro evropské záležitosti, na které bude hovořit premiér Andrej Babiš. Je to skutečně zajímavá náhoda, protože přesně v tu chvíli byla plánovaná ještě jedna tisková konference – europoslankyně Moniky Hohlmeierové a jejích kolegů, kteří řeší Babišův střet zájmů. Není to poprvé, co se taková zajímavá náhoda přihodila. V únoru se náhodou stalo, že vláda uspořádala tiskovou konferenci ke koronaviru přesně ve chvíli, kdy se s novináři sešli europoslanci, kteří byli v České republice na kontrolní misi.

Člověku prostě někdy hraje čas do karet. Když jste premiér, máte jistotu, že na vaši tiskovku novináři přijdou, tak to prostě je. Dokonce ji velmi pravděpodobně bude živě přenášet televize. A pokud něco živě přenáší televize, je jasné, že nic jiného se na její obrazovku v tu chvíli nevejde, například nějaké informace o vás, o premiérovi.

Na konci února 2020 byla kontrolní mise zprávou číslo jedna, protože jistý Andrej Babiš její účastníky veřejně urážel. V jednu chvíli ale tak strašně nutně potřeboval do televize pohovořit o koronaviru, že se tak muselo stát ve čtyři hodiny odpoledne, zatímco jinde, v místnosti plné novinářů, hovořila Monika Hohlmeierová o jeho skandálech a konfliktu zájmů.

Smůla spočívá v tom, že náhody se sice dít mohou, ale existují lidé, kteří se jim snaží předcházet, a tak se čtvrteční tisková konference o rezoluci o Andreji Babišovi přesunula na dvanáctou. Těžko říct, zda nebude v té chvíli nutné rychle uspořádat setkání na téma „koronavirová nákaza ve Sněmovně“ případně pohovořit o suchu nebo o tom, jak do Česka jezdí davy Slováků, které sem předseda vlády pozval. Uvidíme. Svět je totiž tak plný náhod, že na ně můžeme narazit na každém kroku. A zvláště pak Babišův svět.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]