Babišovy narozeniny: Výročí jednoho inzerátu v MF DNES s podpisy mrtvých lidí

Andrej Babiš  (Repro ČT)

Andrej Babiš | FOTO: Repro ČT

V pondělí 2. září oslaví český premiér Andrej Babiš 65. narozeniny. Může k nim dostat zajímavý dárek – obžalobu v kauze Čapí hnízdo, nebo osvobození. On už ale dárků dostal hodně, před několika lety mu například neznámý člověk poslal vzkaz skrze inzerát v jeho MF DNES. Inzerát, v němž „promluvili“ mrtví lidé.

„Dne 2. 9. oslavuje Andy ze Storchnestu narozeniny,“ stálo v inzerátu spolu s poděkováním a přání zdraví a pracovních úspěchů. Jenže ze zbytku textu spíše poněkud zamrazilo. Byli tam podepsaní lidé, kteří zemřeli nebo zmizeli – a všichni se s Babišem dostali do nějakého kontaktu.

Ján Ducký byl ministr hospodářství na Slovensku a v roce 1999 byl zastřelen u vchodu do domu, kde bydlel. „Politik, slovenský ministr hospodářství ve vládách Vladimíra Mečiara. V roce 1999 byl zastřelen neznámým vrahem. Andrej Babiš se s Duckým znal z podniku Petrimex, odkud byl vytunelován Agrofert. Ducký krátce před smrtí vyhrožoval Babišovi, že ho za krádež Agrofertu dostane do tepláků,“ psal o Duckém twitterový účet Julius Šuman.

Někdejší tiskovou mluvčí vlády a spoluzakladatelku hnutí ANO Annu Veverkovou porazilo auto. Elena Trečianská pracovala v podniku Petrimex a pomohla Babišovi získat Agrofert. Lobbista Tomáš Kejla zemřel v roce 2007 a MF DNES tehdy napsala, že „chtěl podle policie s polským lobbistou Jackem Spyrou připravit majitele Agrofertu Andreje Babiše o 10 milionů“.

Babiše čeká na jeho narozeniny mnohem důležitější téma, než je jeden inzerát, u kterého doposud není jasné, kdo za ním stál. Občas ale není od věci některé podivné stíny z minulosti připomenout.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]