Babišovy nesmysly by způsobily krach veřejných financí

Alena Schillerová a Andrej Babiš (oba ANO) (ČTK)

Alena Schillerová a Andrej Babiš (oba ANO) | FOTO: ČTK

Je skandální, že hnutí ANO, které tuto zemi málem přivedlo ke státnímu bankrotu, nyní navrhuje vládě, aby nesmyslně rozhazovala peníze. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová se rozčiluje nad tím, že prý vláda proti drahotě nic nedělá. To je samozřejmě velká lež. Koaliční vláda premiéra Petra Fialy dá jednorázový příspěvek pět tisíc korun rodinám s dětmi, dále rozšířila možnosti, kdy si lidé mohou požádat o příspěvek na bydlení, a v září už potřetí v tomto roce budou valorizovány důchody.

Je dobré si připomenout, že paní exministryně financí z hnutí ANO původně pro tento rok navrhovala schodek státního rozpočtu ve výši 500 miliard korun ve stylu po nás potopa. ODS se podařilo jej snížit na 300 miliard korun, což je dobře pro další generace, které nebudou tolik zatížené zbytečnými dluhy.

(Týdeník FORUM)

Je ovšem neskutečné, s jakým populismem přicházejí „anoisté“ nyní. Předložili jakési desatero, které by měla vláda Petra Fialy splnit v boji s inflací a rostoucími cenami. Od lidí, kteří zavinili nejvyšší rozpočtové schodky v historii této země, jsou takové požadavky nehorázností.

Andrej Babiš navrhl, aby stát vyplácel onen pětitisícový příspěvek rodinám s dětmi každý měsíc až do konce letošního roku. To by státní rozpočet přišlo na desítky miliard korun, které si v tuto dobu prostě nemůžeme dovolit utrácet. I já jsem pro pomoc rodinám, které  se dostanou do problémů. To se však dá řešit cíleným vyplácením některých sociálních dávek, nikoliv plošným rozdáváním peněz.

Ze stejného ranku je nápad, aby se slevy na jízdném pro studenty a seniory ve veřejné dopravě vrátily na původních 75 % místo současných 50 % . To je další nesmysl, který by nás zbytečně přišel na miliardy korun. Domnívám se, že padesátiprocentní sleva na jízdném je dostatečná a není potřeba ji upravovat. I z toho důvodu, že ne každý student a senior ji potřebuje. Dovolil bych si také upozornit na fakt, že za komunistické totality důchodci žádnou slevu na jízdném ve vlacích neměli.

Je tedy jasné, že výmysly babišovců by nevedly k pomoci potřebným lidem, ale ve skutečnosti by způsobily bankrot státních financí.

Autor je středočeským krajským zastupitelem za ODS.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články