Babišovy nesplněné sliby aneb AGROslibotechna v akci

FB A. Babiše

Premiér Andrej Babiš | FOTO: FB A. Babiše

Nikdo ti nemůže dát tolik, jako já ti můžu slíbit“, praví známé české rčení a zdá se, že na našeho premiéra Andreje Babiše sedí vrchovatě. Kudy chodí, tudy slibuje. Tolik, až to vypadá, jako by to byla záměrná taktika. V rychlém sledu chrlit takové množství nejnemožnějších slibů, že za chvíli už si pro ty nové nikdo nepamatuje ty předešlé, a ani ti, kteří jim v okamžiku vyslovení nadšeně tleskali, už se nezajímají, kde skončily, a nedožadují se jejich splnění. Účel byl splněn už samotným vyřčením – přineslo potlesk, chválu a volební hlasy.

Podívejme se tedy alespoň na některé sliby a jak to s nimi dopadlo.

Slib: Zlevním vám pivo. Skutečnost: Pivo podražilo

Pamatujete ještě na velikou ceduli s obrázkem krásně napěněného půllitru a s nápisem, že díky EET bude pivo levnější, kterou Andrej Babiš před třemi lety, v roce 2016, mával ve sněmovně? To bylo radosti. A koho by tedy zajímalo, že ve skutečnosti pak nastal pravý opak. Babišovy věrné rozhodně ne. Těm stačí sliby. A tak velkoryse přehlédli, že byli opět mistrně ohlupováni, zatímco firmy jako Prazdroj, Staropramen, Bernard i další menší pivovary ceny naopak zvýšily. Druhý největší český výrobce piva Staropramen, například od listopadu 2018 zdražil točené pivo zhruba o tři procenta, poté, co jedno zvýšení cen provedl už předtím, na jaře loňského roku.

Slib: Zlevníme energie i vodu. Skutečnost: Dojde ke zdražení

Chceme zajistit energetickou soběstačnost a konkurenčně schopné ceny pro lidi,“ hlásal před časem premiér. To bylo jásotu. A teď, v roce 2019? Za energie budeme citelně připlácet. A podle expertů v oboru bude jejich cena ještě k tomu až do konce Babišova funkčního období dál stoupat.

Už první Babišova vláda (ta, která nezískala důvěru sněmovny a poměrně dlouho vládla v demisi) halasně slibovala brzké zlevnění vody. Fakta jsou nicméně taková, že průměrné vodné a stočné bude letos, tj. v roce 2019, činit až 90 korun za metr krychlový, což znamená meziroční nárůst o 3,2 procenta. Snížení DPH, i kdyby k němu nakonec došlo, tomu nijak zvlášť nepomůže.

Slib: Budete mít levnější potraviny! Skutečnost: Stálé zdražování

Už v roce 2013 Babišovo ANO slibovalo, že například u potravin sníží DPH o pět procent. I po šesti letech, která od té doby uplynula, je to ale stále původních 15 %. Koncem loňského roku ČT uvedla: „Čechy čeká výraznější zdražování. Citelněji se to projeví na cenách potravin, bydlení i u energií.“

Slib: Bude stadion pro Sáblíkovou. Skutečnost: Nejde to, stát není firma

Dokola omílaný slib o stadionu pro naši hvězdnou rychlobruslařku Sáblíkovou zafungoval na voliče, kdykoli byl opět vysloven. Zvlášť doplněný rozjařenými „čaulidi“ statusy na sociálních sítích, gratulacemi a familiérními výkřiky o „Martině“. Nedávno si ale server iROZHLAS dovolil otázku, jestli za těmi blahopřáními bude následovat i ten naslibovaný stadion. A od pana premiéra se dozvěděli „Nejde to bohužel tak rychle, jak bych si představoval. Stát není firma.“

I to je nám ale překvapení – poté, co od téhož Andreje Babiše šestým rokem slýcháme, že stát je nutno jako firmu řídit. Už ale tolik nepřekvapí, že i tenhle slib byl jen opakovaným plácnutím do vody, jehož výsledkem sice není ani jedno kopnutí do země, ale zato stále nejvyšší a neklesající volební preference.

Slib: Zařídím zlevnění mobilních dat. Skutečnost: Data jsou pořád stejně drahá

Andrej Babiš v roce 2017: Zasadím se o snížení ceny dat. 2018: Zasadím se o snížení ceny dat. 2019: Už jsem se naštval a zařídím snížení ceny dat pro lidi.

A fakta? Data jsou stále drahá. Prý proto, že jsme moc na wi-fi a nechceme jich tolik kupovat, jak nám vyložila geniální Babišova (v tuto chvíli ještě) ministryně Nováková. Takže se zřejmě můžeme těšit na pokračování – Andrej Babiš 2020: Už jsem se opravdu velice naštval a zařídím snížení ceny dat pro lidi. 2021: Už jsem se opravdu moc a moc naštval a zařídím snížení ceny dat pro lidi, čau lidi…

Věřte mi, že skutečně je priorita Hnutí ANO a moje priorita, abych něco s těmi prodraženými mobilními daty a mobilními operátory udělal,“ vykládá ve videu na své facebookové stránce. Věříte?

Je to záhada. V normálním osobním životě nemáme přece vůbec rádi, když si z nás někdo dělá dobrý den, slibuje, ale nedodrží. S takovými lidmi obvykle už pak nechceme mít nic společného, chápeme to jako podraz, zradu, prolhanost, nebo přinejmenším nespolehlivost. Takovým známým už nevěříme, natož abychom na ně spoléhali. Rozhořčeně jim to právem od plic vytmavíme. Nesvěřili bychom jim ani plyšového medvídka. V politice to ale mnozí zjevně mají jinak. Politiky tohoto typu vynášejí do nebes, svěřují jim sebe, své děti, celou svou zemi a nadšeně jim házejí hlasy.

Zdá se, že tu funguje nová divize holdingu (ve svěřenském fondu, jak jinak) – AGROslibotechna. A prosperuje. Zatím.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner