Babišovy novináře zadržela policie. Nedovoleně vnikli na Bakalův pozemek

repro foto ČT

Martin Shabu, redaktor Lidových novin | FOTO: repro foto ČT

Snaha žurnalistů z Lidových novin udělat radost svému majiteli Andreji Babišovi nedopadla úplně podle představ. Při tvorbě reportáže o majetkových poměrech Zdeňka Bakaly ve Švýcarsku totiž nedovoleně vnikli na jeho pozemek, kde je překvapila policie, která je zadžela a legitimovala. O této události však v sobotním vydání deníku není ani zmínka, se zjištěním přišel až server Echo24.cz.

Podle švýcarských zákonů je vniknutí na soukromý pozemek daleko přísněji hodnoceno než u nás. Jak píše internetový deník, policie dále oba novináře vyšetřuje. Martin Shabu, uváděný jako autor článku, který měl dokázat, jak se Bakala, kterého Babiš označuje za podvodníka, tuneláře a lháře, má ve Švýcarsku dobře, odmítl sdělit, proč se na pozemek dostával protizákonně. „Nevidím důvod se k tomu vyjadřovat,“ řekl novinář, jemuž je přisuzováno „odstřelení“ ministryně Válkové, pro Echo24. „Chtěli jsme se pouze zeptat a zmapovat situaci kolem Bakalova OKD,“ dodal Shabu k okolnostem tvorby reportáže.

repro foto ČT

Babišův investigativec Shabu

Článek má jeden jediný cíl. Dokázal čtenářům, jak skvěle si žije miliardář, který stojí za obřími problémy OKD a může i za propouštění desítek horníků. Ve srovnání s blahobytem, ve kterém žije ve Švýcarsku je nemožné si udělat jiný názor, než ten, že Bakala okrádal chudé, aby se sám měl dobře. Shabu tak znovu předvedl, jak jsou Lidové noviny ovlivněny zájmy svého majitele Andreje Babiše a podobně jako on v politice jsou ochotni pro splnění daného úkolu zajít jakkoliv daleko. V případě novinářské práce třeba i za hranici zákona.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner