Vyšší daně na alkohol, cigarety, hazard i zemní plyn. To vše obsahuje vládní návrh, který na svém posledním zasedání před prázdninami schválili poslanci. Mladá fronta DNES ovšem na své titulní straně slibuje světlé zítřky seniorům. „Důchody vzrostou o devět set korun“ jásá čtvrteční deník na titulní straně.

Důchody se přitom podle zákona navyšují o polovinu reálných mezd a o růst cen za sledované období. Průměrné navýšení by tak bylo okolo 700 korun, díky středečnímu hlasování Sněmovny tak zákonodárci zvedli důchody o necelých 200 korun.

Na žádné straně ale deník nemluví o úpravě daní. I přesto, že Andrej Babiš (ANO) sliboval, že jeho hnutí daně nikdy nezvýší, schválili poslanci v prvním čtení daňový balíček. Podle něj se spotřební daň v případě lihu zvýší z 57 korun na 64,50 u půllitru 40% alkoholu. Daň u cigaret se zvýší na 30 procent. Kuřáci by tak za krabičku zaplatili zhruba o 13 korun více.

Podle vládního návrhu porostou také ceny zemního plynu. Počítá se totiž se zrušením jeho osvobození od daně v domovních kotelnách. To se podle opozice dotkne 400 tisíc domácností.  „Je pro nás naprosto nepřípustné také zdražení topení plynem pro více než 400 tisíc domácností zrušením osvobození zemního plynu spotřebovaného domovními kotelnami od daně za plyn,” reagoval šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Zvýšení daní se týká také hazardu. U loterií má být dvojí sazba. Kurzové sázky a turnaje malého rozsahu se zvýší na 25 procent, u malých her se zvýší daň na 30 procent.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner