Babišovy noviny opět v akci: Je tu skandál. Fiala a další působí na univerzitě

Petr Fiala a Mikuláš Bek (Úřad vlády / se souhlasem)

Petr Fiala a Mikuláš Bek | FOTO: Úřad vlády / se souhlasem

Babišův deník MF DNES našel skutečný vládní skandál. Reportérka Dominika Hromková investigativně odhalila natolik závažný problém, že o něm musela napsat hlavní článek celých novin (na serveru iDNES.cz jej najdete v placené sekci Premium). Představte si to – někteří členové vlády si ponechali i nadále své drobné úvazky na Masarykově univerzitě. A to ještě úvazky jsou asi dost silné slovo.

Titulek článku zní: „Vedlejšák premiéra a jeho ministrů“. Čekáte něco velkého? Tak považte – Mikuláš Bek, ministr pro evropské záležitosti, bude celé dvě hodiny týdně v jarním semestru učit hudební vědu. Povede jednu doktorandskou práci (na které studenti pracují léta) a několik diplomových (práce nejméně na půl roku, ale pro studenta).

()

Premiér Fiala podle MF DNES „svou činnost omezí na roli školitele pro několik doktorandů“. Ano, taková věc znamená, že si s nimi klidně v této době může vyměnit pár e-mailů. Neměl by náhodou rezignovat? Babišovy noviny totiž se starostí o stát sobě vlastní upozorňují na to, že vláda má před sebou mnoho vážných úkolů. Skoro by se dalo říct, že kvůli těm pár doktorandům asi nic nezvládne.

A nakonec ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Ten bude dokonce pokračovat na lékařské fakultě ve vědecké činnosti. Vrcholem všeho je, že Fiala a Bek budou členy Vědecké rady Masarykovy univerzity. Jak zjistila zaměstnankyně holdingu Agrofert paní Hromková, v roce 2022 se budou konat tři setkání této rady, z toho jedno on-line. Jak takovou nálož členové vlády zvládnou, to redaktorka nezjistila.

Až úplně na konci článku se dozvíme, že během svého ministrování učil i Karel Havlíček, který za to podle Seznam Zpráv bral 50 tisíc korun. Vzhledem k tomu, že je řeč o soukromé Vysoké škole finanční a správní, jde ohledně odměny o úplně jiný vesmír, než je tomu na škole státní. A navíc – Havlíček řídil dvě ministerstva. To ale redaktorce nijak nevadí.

Premiér Petr Fiala (ODS) (Úřad vlády ČR / se svolením)

Co ale vlastně z textu plyne? Babišovy noviny se rozhodly udělat všechno pro to, aby dehonestovaly současnou vládu. Vzhledem k tomu, že je u moci pár týdnů, tak se toho moc pokazit nepodařilo, a tedy je třeba nafukovat nesmysly.

Jenže chyba je i na straně kabinetu. Není potřeba holdingovému tisku podobné marginálie poníženě vysvětlovat. Daleko lepší by bylo připomenout „vedlejšáky“ jiné. Tak například bývalý premiér Andrej Babiš měl jako další zaměstnání vydávání MF DNES a dalších novin a řízení celého holdingu Agrofert, zejména přes esemesky. Dovedl to ale efektivně propojit se státem, to je pravda, protože ten mu sloužil jako dojná kráva.

Pokud budou členové Fialovy vlády nadále přistupovat k médiím typu MF DNES tak, jako by šlo o běžné noviny, legitimizují tím útoky na sebe sama. Útoky, které nejsou založené vůbec na ničem, protože každý rozumný člověk ví, že je úplně jedno, jestli předseda vlády vede pár doktorandských prací. Je to nesrovnatelně víc jedno než to, že někdo sám sobě přihrává stovky milionů na dotacích a státních zakázkách a myslí si, že může řídit zemi jako firmu. Jako svoji firmu. Ale pokud někdo do této firmy patří, jako třeba paní Hromková, jistě to příliš zdůrazňovat nebude.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články