Babišovy noviny: Pevně stojíme za šéfem. MF DNES bojuje proti Evropské unii

MF DNES a Lidové noviny (archiv)

MF DNES a Lidové noviny | FOTO: archiv

Také v koronavirové době je správné sledovat, jak fungují holdingové noviny. Stále totiž platí, že je jejich majitel, předseda vlády Andrej Babiš, koupil proto, aby psaly pravdu. Oba deníky samozřejmě zveřejnily plné znění pondělního projevu z pera Marka Prchala. Oslava vládní politiky je patrná hlavně v MF DNES, Lidové noviny postupují poněkud inteligentněji, přestože jejich šéfredaktor István Léko na Facebooku Babišovu projevu veřejně tleská, označil jej za úžasný a přidal, že „je nadšen“.

Kromě sdělení o tom, jak dlouho budou zavřené školy, MF DNES na titulní straně odkazuje na Babišův projev. Další článek nese titulek „Vládní pomoc je připravena, vyjde na desítky miliard“. K tomu Lidové noviny přidávají hlavní článek „Stát zachraňuje ekonomiku“. Jistě – kabinet Andreje Babiše nás zachrání a už konečně bude líp.

Ta nejlepší část ale začíná na komentářové stránce. Lidové noviny, které jsou údajně proevropské, zveřejnily článek europoslankyně za hnutí ANO Dity Charanzové o pomoci EU. Je zajímavé, že Andrej Babiš fakta o tom, že nám unie pomůže, naprosto ignoruje a neustále vyzdvihuje Čínu a její nefunkční testy a ochranné pomůcky, za které jsme draze zaplatili.

Zato MF DNES přímočaře prosazuje názory šéfredaktora Jaroslava Plesla, který by byl radši, kdyby žádná Evropská unie neexistovala. Proto pravidelně publikuje názory Petra Robejška, politologa, který natolik rozumí politice, že i přes desítky milionů na volební kampaň a billboardy „Pro tátu“ se svojí stranou Realisté naprosto propadl.

Robejšek využil – stejně jako mnoho dalších údajných konzervativců, kteří ale s konzervativními hodnotami ve skutečnosti nemají nic společného – koronavirové krize k adoraci národních států. Národní stát je prý ten jediný, „akceschopný“ domov. EU nám sice pomůže obrovskými částkami eur, ale to nevadí. Je třeba využít jakékoli zbraně, abychom ji rozbili. To je ostatně smysl těch dříve liberálních, prozápadních novin, které pan Babiš definitivně zlikvidoval.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]