Babišovy noviny pracují na diskreditaci Vaňkové (ODS), aby zabránily koalici bez hnutí ANO

Markéta Vaňková, ODS (Web Markéty Vaňkové)

Markéta Vaňková, ODS | FOTO: Web Markéty Vaňkové

Další ukázkový příklad zneužívání novin k prosazování mocenských ambicí hnutí ANO probíhá kolem sestavování městské koalice v Brně. Jedná se o snahu zdiskreditovat kandidátku na primátorku Markétu Vaňkovou, k čemuž dal zjevně pokyn osobně Andrej Babiš.

Ačkoli se Babišovo hnutí ANO umístilo na prvním místě, ostatní strany s výjimkou okamurovců sestavují koalici bez něj a primátorkou se má stát jednačtyřicetiletá právnička Markéta Vaňková z ODS. Andrej Babiš začal ihned veřejně vykřikovat, že jde o „svinstvo“ a „megapodraz“. Jedná se ovšem o zcela nepřiměřené chování, které jen ukazuje, jaký má Babiš strach o ztrátu své moci. Po volebním neúspěchu v Praze si asi už neumí představit, že by přišel ještě o druhé největší město.

Z Babišova mediálního domu chodí zprávy, že brněnští redaktoři Mf DNES mají za úkol provětrávat působení Vaňkové v advokátní kanceláři, která pro brněnský dopravní podnik vymáhala pokuty. Vše právě směřuje k tomu, aby Babišovy noviny předvedly brněnskou ODS jako hnízdo kmotrů. Babiš jim už jasně ukázal směr a využil k tomu fanatický text publicisty Jana Urbana, který vykresluje občanské demokraty v Brně jako centrum mafie. A víte, v čem tkví to kmotrovství ODS? To byste nevěřili: Ve vymáhání nezaplacených pokut! To je totiž klíčový hřích paní Vaňkové, že si dovolila jako advokátka posílat neplatičům pokut výzvy k platbě. Lidové noviny si již daly záležet na tom, aby právě tuto její vlastnost náležitě rozmázly.

Vaňkové jsou zřejmě oprávněně vyčítány výroky, v nichž se zavázala, že bude jednat s vítězem a nikoli za jeho zády. To nebylo příliš taktické. Ale povolební vyjednávání mělo již svůj vývoj a není zcela jasné, nakolik Vaňková nesplnila daný slib. Není zřejmé, jak dlouho se jím sama chtěla nechat vázat a proč ho vůbec pronesla. Ve věcné rovině jde pouze o to, že v poměrném volebním systému není automatickým vítězem ten, kdo má nejvíce hlasů, nýbrž ten, kdo dokáže sestavit funkční koalici, která bude reprezentovat většinové mínění voličů. Takže žádný „megapodraz“ a žádné „svinstvo“. Pouze jde o tu samou situaci, jaká nastala v Praze, kde ODS rovněž získala největší množství hlasů, ale koalici právě tvoří jiné strany.

Babišovým cílem je dát plnou vahou svých novin na vědomí Pirátům, kteří budou rozhodovat o připravované koalici v referendu, že ODS je hnízdem „kmotrů“. Je to absurdní. Copak není největším kmotrem v zemi právě Babiš? Kdo jiný má na krku trestní stíhání za podvod s evropskými penězi?  A může ještě někdo jiný v Brně zneužívat k politickému boji a k diskreditaci politických soupeřů velké celostátní noviny?

Co je vlastně horší? Že paní Vaňková vymáhala nezaplacené pokuty anebo to, že Babišovy noviny to o ní píší, aby ji udělaly nepřijatelnou pro post primátorky? Copak není vymáhání nezaplacených pokut normální činností právníka?

Zneužívání Mf DNES a Lidových novin je skandální praktikou. Jestli je pan Vokřál tak slušný, jak se o něm povídá, tak by měl tuto praktiku odmítnout.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner