Pokud skončí nouzový stav, Babišovy noviny spustí alarm. Co bylo dříve ideální, stane se problémem a viníkem bude opozice

Sídlo mediální skupiny Mafra v Brně (ČTK)

Sídlo mediální skupiny Mafra v Brně | FOTO: ČTK

Konec nouzového stavu je pro mnohé občany vysněným okamžikem. Obecně totiž panuje dojem, že v momentě, kdy nebude, se život vrátí do starých kolejí. Mezi těmi, jimž se nová situace, kterou po dlouhých měsících může zažít naše země, nadmíru hodí, jsou i novináři z holdingu Agrofert. Ti už by nemuseli vymýšlet, jak se stále dokola zastávat svého majitele, současného premiéra Andreje Babiše, a omlouvat chyby jeho vlády. Naopak, mohli by se „pustit“ do opozice, která dosáhla toho, že nouzový stav alespoň na chvíli pomine.

Není možné, aby se stranické noviny, tedy Mladá fronta DNES a Lidové noviny, v pondělí – pokud nouzový stav skutečně skončí – nepustili do mohutného ataku na opoziční politiky. Nejen že jim to připomenou jejich šéfredaktoři, ale v rámci zajetého systému se už ani nedokážou přepnout do módu objektivního psaní. Po téměř roce, kdy museli vymýšlet, jak odklánět pozornost od vládního amatérismu, který ohrožoval zdraví, živobytí i životy občanů, mají k dispozici nový argument.

Babiš přece řekl, že od pondělí nese odpovědnost za každého nakaženého covidem, který zemře, opozice. Právě ona podle fabulace ministerského předsedy totiž může za to, že s koncem nouzového stavu vznikne apokalyptická situace, srovnatelná s koncem světa. Na argumenty, které vysvětlují, že téměř všechna rozumná opatření lze vyhlásit i za pomoci jiných zákonů, Babiš pouze odsekává. Píše se o krvi na rukou, nezodpovědném jednání a samozřejmě nechybí ani klasická zmínka o programu „antibabiš“.

Právě na tuto rétoriku nepochybně po konci nouzového stavu navážou i redaktoři z vydavatelství MAFRA. Ať už to bude častým připomínáním počtu nakažených, zemřelých a nebezpečnosti koronavirových mutací, či dalšími „zbraněmi“. Těmi mohou být pseudoodborné komentáře, které čtenářům vysvětlí, že bez nouzového stavu za chvíli budeme v nemocnici všichni, nebo třeba rozhovory s chytrými lidmi, kteří naprosto přesně vědí, co katastrofického se bez drastických zákazů a nařízení stane za dva měsíce.  

Tak jako tak, obsah obou listů bude možná už v pondělí obdobný. Za vše zlé, co se nyní stane, mohou opoziční poslanci, kteří nezvedli ruku pro prodloužení stavu nouze. Nemůžeme čekat, že by Babišovy noviny připomněly fakt, že se po hlasování neměnily dresy a opoziční politici nyní skutečně nesedí ve Strakově akademii. Vláda je stále stejná a právě ona se má postarat o to, aby byli občané ochráněni před jakoukoliv hrozbou, která jim hrozí.

Kdyby se Andrej Babiš dokázal „snížit“ k tomu, aby se s opozicí domluvil a stále jen hystericky nekřičel, nevydíral a nevyhrožoval, mohl mít nouzový stav bez dalších okolků. To nám však novináři z holdingu pravděpodobně zapomenou říct. Navíc teď už je to jedno – ukázalo se na viníky a dva dříve uznávané deníky to pouze mají za úkol neustále opakovat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]