Šéfredaktoři Babišových novin už nezávislost ani nepředstírají

Mafra, mediální dům ze svěřenského fondu Andreje Babiše (ATEO)

Mafra, mediální dům ze svěřenského fondu Andreje Babiše | FOTO: ATEO

Že to nedopadne dobře, bylo samozřejmě jasné hned v červnu 2013, když Andrej Babiš koupil vydavatelství Mafra. Bohužel některým lidem to dochází až dnes, kdy už vůbec nikdo nic nepředstírá. Lidové noviny a MF DNES, a zejména jejich šéfredaktoři si naprosto přestali brát servítky a chovají se zcela přirozeně: jako zaměstnanci holdingu Agrofert, který patří předsedovi vlády Andreji Babišovi.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

Jaroslav Plesl, šéfredaktor MF DNES, otevřeně uráží předsedy opozičních stran. Petra Fialu z ODS dlouhodobě, a nyní se zaměřil i na šéfa Pirátů Ivana Bartoše, o němž začal tvrdit, že „hulí“. Místo následné omluvy Bartoše i celou stranu urážel dál. Ovšem osobnost Jaroslava Plesla je v tomto ohledu známá a dlouhodobě se odráží i v MF DNES, a to jak po obsahové stránce, tak po stránce celkové kvality novin, která je nesrovnatelná s tím, o jaký deník se jednalo v minulosti. To vše se samozřejmě projevuje i odlivem čtenářů, jenže Andrej Babiš si tyto noviny nekoupil proto, aby mu vydělávaly peníze, a proto je bez problémů dotuje.

O něco rafinovanější vždy byly Lidové noviny. Ještě stále se jim daří vyvolávat dojem, že navazují na ty nejlepší tradice české žurnalistiky, a i dnes tam píší (nebo jim dávají rozhovory) některé známé osobnosti, u nichž je to sice nepochopitelné, ale zřejmě se nedá nic dělat. Arcibiskup Dominik Duka dokonce před několika dny poskytl interview Martinovi Shabu, redaktorovi, který mnohokrát publikoval otevřené lži a nepokrytě slouží Babišovi a hnutí ANO. Vzápětí navíc Duka na svém blogu na Aktuálně.cz doporučil lidem, aby Lidové noviny v této těžké době kupovali, a podpořili tak jejich fungování. Nejspíš aby holding Agrofert neutrpěl příliš velké ztráty, jinak si to totiž vysvětlit nelze.

Eric Drooker

Nyní se ale zaměřme na toho, kdo obraz novin vytváří, a tím je šéfredaktor István Léko, dlouholetý kamarád Andreje Babiše a někdejší dlouholetý zaměstnance Petra Kellnera. Prostě člověk, který má evidentně rád bohaté a mocné bez ohledu na jejich praktiky a morální kredit. Pan Léko má svého šéfa moc rád a zjevně ho velmi obdivuje. Po Babišově prvním projevu ke koronavirové krizi na Facebooku napsal: „Úžasný, jsem nadšen!“ No považte – není to pěkné, když si někdo takhle váží svého zaměstnavatele za to, že skoro dobře přečetl z čtecího zařízení projev, který mu napsal kolega pana Léka, člověk zaměstnaný ve stejné firmě?

Ale pan Léko, to je skutečně loajální osobnost. Rozumí si s lidmi ze všech oddělení společnosti Agrofert, například i s těmi, kteří pracují v politické divizi holdingu, v hnutí ANO. To se takhle v pondělí pohoršil nepříliš intelektuálně zdatný poslanec ANO Milan Feranec (mimochodem přesný obraz toho, kdo za tuto stranu kandidoval ve druhém volebním období, kdy se z členů na předních místech kandidátek nejspíš mnozí rozhodovali, zda být u Babiše nebo v SPD) nad vysíláním pořadu Reportéři ČT. To je pořad, který pan Babiš vůbec nemá rád. „Proč se na to díváte? Já jsem to neviděl tak minimum pět let. Totální ztráta času,“ napsal Ferancovi Léko. A do konverzace se zapojil i ministr životního prostředí Richard Brabec (mimochodem bývalý ředitel Babišovy Lovochemie), který uvedl: „Proč koukat do žumpy? Ztráta času…“

Toto je fungování celé Babišovy mašinérie v kostce. Babišův šéfredaktor si notuje s Babišovým poslancem za přikyvování Babišova ministra, který vzešel z Agrofertu, jak hrozní jsou kritici současného establishmentu. Léko nepředstírá, že by sám byl novinář, a tedy kolega těch, kdo pracují v Reportérech ČT. On je kolega Ferance a Brabce, protože všichni pracují v jednom holdingu pro předsedu vlády. A to je svět jako vystřižený ze snů Andreje Babiše.

Nezbývá než doufat, že si skutečně skandální fungování Babišových médií konečně uvědomí nejen ti, kteří jim dodávají legitimitu svými texty, ale zejména dvě další skupiny lidí. Za prvé veřejnoprávní média, která stále zvou Babišovy redaktory do studia, aby komentovali dění, jako by se jednalo o nezávislé novináře (to je skutečně směšné). A za druhé opoziční politici, kteří poskytují rozhovory Babišovým novinářům, kteří je potupí a zostudí, až se to bude panu majiteli hodit, například před volbami. Nahrávky Skupiny Šuman, které jasně ukázaly, že Babiš se svými novináři plánuje vydávání kompromitujících materiálů na politické oponenty, zjevně nestačily. Snad tedy bude stačit chování pánů Plesla a Léka.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]