Babišovy „ojebávačky“ a dobrá zpráva pro demokraty

(Profimedia)

FOTO: Profimedia

Případ padesátimilionové dotace na stavbu areálu Čapí hnízdo začne soud projednávat 12. září. Obžaloba viní expremiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou (dříve Mayerovou) z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU, podle trestního zákoníku jim hrozí až desetileté vězení.

Poprvé o „podivnostech“ okolo dotace informovali novináři týdeníku Ekonom již v září 2010. A byl to právě zájem novinářů – a jejich investigace v celém případu – který vedl v roce 2015 k podání trestního oznámení a posléze k policejnímu vyšetřování, jehož výsledky teď bude posuzovat soud.

Jinými slovy, nebýt nezávislých médií a novinářů, Andrej Babiš by se teď mohl nerušeně věnovat kampani před komunálními a prezidentskými volbami.

Stejně nepříjemnou zprávou pro Andreje Babiše je i oznámení francouzské finanční prokuratury, že u bývalého premiéra vyšetřuje okolnosti a strukturu offshorových společností, které měl Babiš před lety využít k získání nemovitostí na Azurovém pobřeží.

I na počátku tohoto příběhu stáli novináři – konkrétně Mezinárodní konsor­cium investigativních novinářů (ICIJ). Dokumenty o podezřelých transakcích Babišových firem unikly v rámci tzv. Pandora Papers v říjnu loňského roku.

V obou případech je Babiš podezřelý, že se pokusil pomocí sofistikovaných machinací obejít pravidla a získat pro sebe milionové neoprávněné výhody. V prvním se tvářil, že Čapí hnízdo staví malá firma, se kterou nemá nic společného on ani jeho Agrofert (ten jako velké konsorcium neměl na dotaci nárok).

Ve Francii se pokusil obejít tehdy platnou tzv. solidární daň z velkého jmění a také relativně vysoké daně z nemovitostí, které se vypočítávají z tržní ceny nemovitosti. Obojí se významně snižuje ve chvíli, kdy na pořízení svého majetku využijete půjčku. Jen si nesmíte půjčovat sám od sebe nebo svých firem. A právě to měl dle uniklých dokumentů Andrej Babiš učinit.

Žádný div, že Andrej Babiš nemá nezávislé novináře a média v lásce. Svojí prací mu kazí jeho politické i byznysové plány, když ukazují na jeho opakované nefér metody (chcete-li „ojebávačky“)…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články