Babišovy pomluvy Transparency International jdou znovu před soud

Premiér Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Evropská unie

Středočeský krajský soud se dnes bude znovu zabývat výroky premiéra Andreje Babiše (ANO), který označil protikorupční organizaci Transparency International (TI) za zkorumpovanou. Soud původně rozhodl, že Babiš se za to nemusí omlouvat, protože výroky významně nezasáhly do práv TI. Odvolací senát ale tento verdikt zrušil a vrátil spor k novému projednání.

Nezisková organizace se dlouhodobě věnuje tématu Babišova střetu zájmů. Poukazuje na dotační kauzu Čapí hnízdo nebo na majetkové vazby k holdingu Agrofert. V žalobě na ochranu dobré pověsti uvádí, že ji Babiš záměrně poškozuje svými lživými výroky. Spočítala, že do doby podání žaloby ji za zkorumpovanou označil celkem sedmnáctkrát. Požaduje proto i to, aby se premiér napříště obdobných výroků zdržel.

Podle Babišova právníka premiér netvrdil, že by se organizace dopustila zločinu – pouze vyjádřil názor na způsob jejího financování. Právník upozornil i na to, že organizace užívá vůči premiérovi rovněž ostrou rétoriku. Zmínil označení za dotačního podvodníka, predátora a člověka, který pohrdá lidmi, rozkrádá stát a dopouští se politické korupce.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]