Babišovy problémy nekončí. Policie dále vyšetřuje údajné krácení daní Agrofertu

I když státní zástupci zdárně pomohli Andreji Babišovi, aby se vyvlékl z údajného dotačního podvodu při stavbě Čapího hnízda, problémy pana premiéra rozhodně nekončí. Naopak. Detektivové nadále řeší možné krácení daní, kterého se měly dopustit společnosti Agrofertu prostřednictvím Čapího hnízda. Babiš je navíc v této věci v naprosto čistém, ukázkovém střetu zájmů.

Vina v případě dotačního podvodu okolo Čapáku byla naprosto zřejmá. Za dotační podvod mají chování Babiše a jeho věrných detektivové Policie ČR i experti z Evropského úřadu pro boj proti podvodům. V druhé kauze jde o ještě jednodušší podvody. Tentokrát účelové krácení daní. Společnosti Agrofertu odesílaly desítky milionů korun ročně na Čapí hnízdo za údajnou reklamu.

Podle kritiků Babiše šlo pouze o fiktivní reklamu, která ve skutečnosti ani nebyla nijak realizovaná a především, ceny byly mimořádně přestřelené. Pravým smyslem těchto „zakázek“ mělo být umělé navýšení nákladů firmy a tím nižší odvod daní. Druhým důvodem mělo být udržení Čapího hnízda při životě. Zakázky na reklamu od firem Agrofertu totiž v některých letech dělaly až 91 % ze všech příjmů farmy. Peníze přitom zůstaly stále v jedné peněžence. V peněžence Andreje Babiše. Jen se přelévaly z jedné kapsy do druhé. Ten, kdo tratil, byl stát.

Na to ostatně upozornili už v roce 2014 zaměstnanci německého berňáku. Jenže jejich upozornění putovalo na Ministerstvo financí ČR. A to v té době vedl Andrej Babiš. Každý normální ministr v normální zemi by v té chvíli odstoupil a nechal by kontrolory a vyšetřovatele vyšetřovat. Jenže co se stalo, když informace dorazila na ministerstvo k Babišovi? Nic. Záhadná nečinnost.

Až když se tématu začala více věnovat média, chopila se případu i Policie ČR, která na kauze stále pracuje. Je naprosto evidentní, že policisté by se měli zabývat nejen podstatou této kauzy, tedy možným krácením daní, ale neměli by zapomínat na možné zneužití pravomoci veřejného činitele.

Ano, pokud nezasáhne Pavel Zeman, Babiš se skutečně zbavil hrozby desetiletého vězení za dotační podvod. Ale rozhodně není z problémů venku. Nadále platí, že je nejostudnějším premiérem České republiky.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner