Babišovy škrty se jako prvních dotknou důchodců

ČTK

Premiér Andrej Babiš ve volební kampani | FOTO: ČTK

Důchody v České republice by se měly v příštím roce zvednout přibližně o 800 korun, což představuje zákonnou valorizaci. Průměrně by částka tedy dosahovala 15.270 korun. Vyplývá to z vyjádření ministryní financí Aleny Schillerové (za ANO) a práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) pro ČT a věc už kritizují opoziční politici, například lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.

Schodek státního rozpočtu byl kvůli koronavirové krizi prozatím navýšen ze čtyřiceti na tři sta miliard korun. A přestože Schillerová odmítala jakékoliv škrty fiskálních výdajů, první zmínky pro mnohé překvapivě padají právě směrem k důchodcům.

„Tak první opatření na šetření této vlády Andreje Babiše jsem odhadl naprosto přesně. Schytají to důchodci. Místo výrazného zvýšení až o 1500 Kč klesne navýšení důchodů na zákonnou výši průměrných 800 Kč. Při inflaci to reálně znamená pokles jejich kupní síly,“ uvedl na svém twitterovém účtu Zdechovský.

Ze zákona musí docházet k meziročnímu růstu důchodů o tzv. valorizaci inflaci a polovinu růstu reálných mezd. Zda bude valorizace nakonec překročena, se však definitivně ukáže až na podzim.

V souvislosti s nastalou situací doporučovali zástupci opozice škrty naopak v dříve vládou zavedených bonusech, o kterých často mluvili jako o rozhazovačných či zbytečných. Nejčastěji zde bylo skloňováno zrušení slev na jízdné pro důchodce a studenty, které vyjdou státní kasu ročně na 6,5 miliardy korun. A přestože tento krok doporučoval v polovině dubna i viceprezident Svazu průmyslu a obchodu Radek Špicar, ministr dopravy Karel Havlíček (ANO) to již dopředu odmítl.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner